A 2022-es energiaválság óta, amikor a gázárak megawattóránként (MWh) közel 350 eurós csúcsot értek el, Európa-szerte cégek tucatjai zártak be gyárakat, csökkentették tevékenységüket és szüntettek meg munkahelyeket, mivel a magas gázárak aláásták versenyképességüket – írja a Reuters.
Emellett sokan fenntartják a kereslet csökkenését és a gyártási tevékenység visszaesését, ami negatív hatással van Európa lassú növekedésére.
Az Európai Unió gázkereslete 17%-kal marad el a járvány előtti években megfigyelt ötéves átlagtól. Ugyanakkor a gázárak több mint egy éve a legmagasabb szinten vannak, és elemzők szerint tovább fognak emelkedni. „Az aggodalom amiatt van, hogy visszafogjuk magunkat, mert az energiaárak most alacsonyabbak, mint 2022-ben” – mondta Svein Tore Holsether, az oslói tőzsdén jegyzett Yara műtrágyagyártó vállalat vezérigazgatója októberben a Reutersnek. „Fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy még mindig sokkal magasabb szinten vagyunk, mint más kulcsfontosságú régiókban, például az Egyesült Államokban, a Közel-Keleten és Oroszországban” – tette hozzá.
A vásárlásokhoz hozzájárult a gáz Ukrajnán keresztül Európába történő szállítására vonatkozó orosz tranzitmegállapodás év végi lejárta miatti idegesség. Francisco Blanch, a Bank of America árupiaci és derivatívakutatási vezetője szerint ez jövőre akár 70 euró/MWh-ra is emelheti az uniós gázárakat a jelenlegi közel 50 euró/MWh-ról.
Az LSEG adatai szerint ez az érték a járvány előtti öt évben átlagosan 17,58 euró/MWh volt. A Gas Infrastructure Europe adatai szerint az uniós gázkészletek 85%-ban vannak tele, ami mintegy 10 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Ez már a mostani telet is kellemetlenné teszi, mondta Barbara Lambrecht, a Commerzbank elemzője, mivel a hidegbetörések miatt a tárolási szintek gyorsabban csökkennének, mint az elmúlt két viszonylag enyhe télen.
Az Európai Bizottság a múlt héten a készletek védelmében megemelte a tárolók feltöltésére vonatkozó célértéket, ami tovább növelheti az árakra nehezedő nyomást.
A Bernstein adatai szerint az elmúlt négy évben több tucatnyi gyár zárt be Európában, és közel egymillió munkahely szűnt meg a feldolgozóiparban. Mario Draghi, az EKB korábbi vezetője egy szeptemberi, Európa versenyképességéről szóló jelentésében úgy vélte, hogy az Ukrajnában 2022-ben kitört háborút követően a viszonylag olcsó orosz gáz elvesztése „hatalmas költséget” jelentett a gazdaság számára, és hogy a fosszilis tüzelőanyagokra legalább az évtized hátralévő részében szükség lesz.
A jelenlegi uniós árak közel ötször magasabbak, mint az amerikai földgáz ára, amellyel 3,095 dollár/mmBtu áron kereskednek, ami 10,02 euró/MWh-nak felel meg. A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) augusztusi felmérése szerint a magas energiaárak és a megbízható energiaellátás hiánya akadályozza az ipari termelést, és egyes német cégeket arra késztet, hogy külföldre települjenek.
A Yara vezérigazgatója azt is elmondta a Reutersnek, hogy a vállalat „az energiakitettségét Európából távolabbra helyezi”. A német ipari lobbicsoport, a BDI a magas energiaárakat említette a legnagyobb európai gazdaság versenyképességét veszélyeztető tényezők között.
Franciaországban az iparágak arra számítanak, hogy a magas energiaárak miatt az idei télen a kapacitás 70-80%-ával fognak működni, különösen a vegyiparban – mondta Nicolas de Warren, az Uniden francia ipari lobbicsoport elnöke a Reutersnek.
[/idezet]„Mivel az ipar még mindig a mélyponton van, nincs okunk azt hinni, hogy az ágazat gázkereslete idén visszatérne” – mondták a Rabobank elemzői, hozzátéve, hogy a fűtési ágazatból némi keresletnövekedés lehetséges.
Az EU jelenlegi tárolási szintje eközben abszolút értékben mintegy 10 milliárd köbméterrel alacsonyabb a tavalyinál, és a különbséget főként a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalával fogják fedezni – mondta Helge Haugane, az EU legnagyobb gázszolgáltatójának, a norvég Equinornak a gáz- és energiakereskedelemért felelős vezetője.
Ennek ára lesz, mivel a rendelkezésre álló készletekért folyó verseny fokozódik.
Bár az Európai Unió elkerülte, hogy szankciókat vezessen be az orosz gázzal szemben, amelyre egyes tagországok nagymértékben támaszkodnak, korlátozta az orosz LNG-szállításokat. Az Európai Parlament áprilisban megszavazta azokat a szabályokat, amelyek lehetővé teszik az európai kormányok számára, hogy megtiltják az orosz LNG-importot, megakadályozva az orosz cégeket abban, hogy gázinfrastruktúra-kapacitást foglaljanak le. Ez növelheti a tárolókból való kivonást, és arra késztetheti az EU-t, hogy keményebben versenyezzen Ázsiával az amerikai és közel-keleti LNG-ért. Az LSEG adatai szerint Európa novemberben 11,3 milliárd köbméter, azaz mintegy 170 rakomány LNG-t importált, főként az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről.
Kiemelt kép forrása: Canva