Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

2024: Az eddigi legforróbb év a Földön

G. Sziszi | 2024.12.13. 05:35

A hőmérsékleti rekordok és a szélsőséges időjárási események világossá teszik: a változtatás már nem csak lehetőség, hanem elkerülhetetlen szükséglet.

 

A 2024-es év adatai azt mutatják, hogy a globális átlaghőmérséklet minden eddigi rekordot megdönthet, és a teljes év elsőként haladhatja meg az iparosodás előtti szinthez képest a 1,5 Celsius-fokos határt – írta meg az euronews.com. Az idei november volt a második legmelegebb az időjárási feljegyzések történetében, amelynek globális átlaghőmérséklete 14,10 Celsius-fok volt – 0,73 fokkal magasabb az 1991-2020 közötti átlagnál.

Az elmúlt 17 hónapból 16-ban a globális átlaghőmérséklet átlépte a 1,5 Celsius-fokos küszöböt, amit az éghajlatkutatók mérföldkőnek tartanak a Föld veszélyeztetettségének szempontjából.

Samantha Burgess, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) igazgatóhelyettese szerint már most szinte bizonyos, hogy 2024 lesz a legmelegebb év: „Az év utolsó előtti hónapjának adatai alapján most már szinte teljes bizonyossággal megerősíthetjük, hogy 2024 lesz a legmelegebb év a feljegyzések szerint, és az első 1,5°C feletti naptári év.”

A jelenlegi globális felmelegedés 80%-áért az emberi szén-dioxid-kibocsátás okolható. (Fotó: Canva)

 

Miért jelentős a 1,5 fokos határ?

A 1,5 Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedés túllépése még nem jelenti a Párizsi Megállapodás megsértését, de arra figyelmeztet, hogy sürgős lépésekre van szükség az éghajlatváltozás kezelése érdekében.

A január és november közötti időszakban a globális átlaghőmérséklet 0,72 fokkal haladta meg az 1991-2020 közötti átlagot, ami 0,14 fokkal magasabb, mint 2023 ugyanezen időszakában.

A rekordot októberben gyakorlatilag már biztosra vették, amikor a C3S közölte, hogy az év utolsó két hónapjában szinte lehetetlen olyan mértékű lehűlés, amely megakadályozná a 2024-es év abszolút csúcstartóvá válását.

Az Északi-sarkvidéken élő jegesmedvék, fókák és rozmárok élőhelye évről évre zsugorodik a globális felmelegedés következtében. (Fotó: Canva)

 

Veszélyes állapotban a bolygónk

A COP29 csúcstalálkozón a Meteorológiai Világszervezet (WMO) tudósai is aggasztó adatokat közöltek. A világ globális átlaghőmérséklete már 1,3 fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, miközben a tengerfelszíni hőmérsékletek példátlanul magasak, a jégsapkák olvadnak, az aszályok, halálos viharok és áradások pedig súlyosbodnak.

Ez nem meglepetés, el kell ismernünk, hogy a tudósok már évek óta (valójában több mint 30 éve) jelzik ezt. Az igazi meglepetés a lassú reakció” – fogalmazott Celeste Saulo, a WMO főtitkára az ENSZ éghajlat-változási konferenciáján.

A szakértők egyetértenek abban, hogy az éghajlatvédelem terén gyorsabb és hatékonyabb lépésekre van szükség. Az elmúlt években a tudomány számos bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a kibocsátások csökkentése és a fenntartható energiaforrások fejlesztése kiemelt jelentőségű a bolygó jövője szempontjából.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

 

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.