Mátrai Károly, az MVM vezérigazgatója december 12-én reggel a Jazzy Rádió Business Class VIP adásában összegezte a 2024-es évet, és beszélt részletesen a cégcsoport új 10 éves startégiájáról, egy reális energiamixről, a vállalat régiós növekedéséről és jövőbeli terveiről. Az adás visszahallgatható a Jazzy oldalán.
Mátrai Károly az interjúban a „zöldítéssel” adta meg a lendületet a Jazzy beszélgetésnek, és kiemelte, hogy az új stratégiában az egyik fő üzenete a vállalatcsoport termelési portfóliójának zöldítése és egy karbonsemlegesebb világ megvalósítása. Továbbá szintén fókuszba helyeződik az ügyfél és ügyfélélmény fejlesztése, s emellett lazítani szeretnének a függési viszonyokon, majd hozzátette még a pénzügyi stabilitást is.
Mátrai fontosnak érezte leszögezni, hogy az MVM nem csak Magyarországon hanem már a régióban is meghatározó vállalat – 1500 dolgozójuk van Csehországban, és büszkék az azerbajdzsáni befektetésükre. (Az MVM idén vásárolt 5 százalékos részesedést az azerbajdzsáni Shah Deniz földgázmezőben és 4 százalékos részesedést a földgáz kizárólagos értékesítésére létrehozott kereskedőtársaságban – a szerk.)
A zöld átállásra vonatkozóan kifejtette, hogy Magyarország energiaszegény ország, ezért a nukleáris energiára támaszkodás alapvető fontosságú – nem véletlenül tervezik meghosszabbítani a Paksi erőmű életciklusát, ami egy karbonsemleges megoldás, és relatív olcsó energiát biztosít az országnak.
Bár nem fiatal a rendszer – 40 éves a komplexum – az üzemidőhosszabbítási projekt most pont a felújítást célozza meg, ennek megfelelően egy teljes rekonstrukcióban gondolkodik a vállalat. Az átépítés után viszont egy vadonatúj berendezésekkel ellátott erőműve lesz az országnak, amely 2057-ig stabilan jelenti a hazai villamosenergia-termelés egyik sarokköve.
Az elmúlt két évben az MVM megháromszorozta a naperőmű flottáját, 300 MW-ról 900 MW-ra nőtt a flotta, ezt már rövid távon nem növelné a vállalat. 7000 MW napelem van installálva, ebből 3000 a lakossági és 4000 az ipari célú napelem – „ezzel a 20%-os piaci részesedésünkkel rendben vagyunk” – összegezte Mátrai.
Cél továbbá a szivattyús-tározós erőmű felépítése, jelenleg ennek keresik a helyszínét: a megtekintett három helyszínből kettő alkalmas is rá, az egyik a Mátrában, a másik a Bükk-Sajó környéke. Itt nem csak a geográfia, hanem a kőzetminta megvizsgálása is rendkívül fontos volt a tartószilárdság miatt – tette hozzá a vezérigazgató.
Ez egy relatív hosszú projekt, 10 év mire felépül, ebből négy-öt év az engedélyezés, majd egy nagyon erős rendszert kell felépíteni a 4 millió köbméter víz tárolásához – ezért 2035 környékén lehet reális, hogy készen lesz.
A működőképes tervek megvalósításához tőkeerő is kell: Magyarország második legnagyobb vállalataként nagyon erős az MVM mérlege és saját tőke állománya, szintet léptek eredménytermelő képességben is, tehát az osztalékfizetés mellett a fejlesztési projektjeiket is finanszírozni tudja. „Mindemellett 126 milliárd osztalék előleget fizettünk a költségvetésbe” – hangsúlyozta.
Mátrai Károly a beszélgetés végén kitért az ügyfélszolgálati fejlesztésekre is:
A PR cikk megrendelője az MVM Csoport.
Kiemelt kép forrása: MVM Csoport