Az OPEC+ a világ kőolajtermelésének mintegy felét szállítja, és e hónap elején áprilisig elhalasztotta a termelés növelésére vonatkozó tervét – írja a Reuters. A csoport a gyenge kereslet és az USA és néhány más, nem OPEC+ termelő növekvő kitermelése miatt 2026 végéig meghosszabbította egyes kínálatcsökkentéseit.
Az OPEC a múltban alulbecsülte az USA kitermelésének növekedését, ami egészen a palaolaj-robbanás kezdetéig nyúlik vissza, amelynek köszönhetően az Egyesült Államok a világ legnagyobb olajtermelőjévé vált. Az Egyesült Államok jelenleg a világ kínálatának egyötödét szivattyúzza.
Egyes források most pozitívabban látják az amerikai olaj jövőjét, és azt mondják, hogy ennek oka Trump. A gazdaságra és a megélhetési költségekre összpontosító választást követően Trump átmeneti csapata széleskörű csomagot állított össze az energiaszektor deregulációjára.
A bécsi székhelyű OPEC nem reagált a Reuters megkeresésére.
Az amerikai termelés további növekedése akadályozná a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének és szövetségeseinek (OPEC+), például Oroszországnak a terveit, hogy 2025 áprilisától megkezdjék a termelés növelését anélkül, hogy az árak csökkenését kockáztatnák. Az árak csökkenése ártana az OPEC+ országoknak, amelyek az olajbevételekre támaszkodnak.
A megválasztott amerikai elnök növelni akarja a kitermelést, de más okokból, mivel az energiaárak és az infláció csökkentésére tett ígéretekkel kampányolt.
„Ez egy potenciálisan nehéz dinamika mindkét fél számára” – mondta Richard Bronze, az Energy Aspects geopolitikai vezetője. „Az OPEC+ számára nagy kihívást jelentett az USA növekvő termelése, ami csökkentette a csoport befolyását.”
Az OPEC+ napi 5,85 millió hordónyi kitermelési kapacitást tart vissza a 2022 óta tartó sorozatos csökkentések után. A 2022-2024-es időszakban az OPEC saját adatai szerint az USA teljes olajtermelése 11%-kal, 21,6 millió hordó/napra (bpd) emelkedett.
Csak 11 évvel ezelőtt az Egyesült Államok körülbelül 10 millió bpd-t szivattyúzott. Az OPEC+ kitermelése a világ kínálatának 48%-ának felel meg, ami a legalacsonyabb a 2016-os megalakulása óta, amikor a Reuters számításai szerint a Nemzetközi Energiaügynökség adatai alapján 55% feletti piaci részesedéssel rendelkezett.
Az OPEC+ 2016-os és 2020-as termeléscsökkentésre vonatkozó döntései segítették az amerikai palaolajipart, és vezető exportőrré tették, mondta Igor Szecsin, a legnagyobb orosz olajtermelő Rosznyeft vezetője a hónap elején.
Egy másik OPEC+ forrás szerint Trump politikája támogathatja az olajkeresletet, ami előnyös lenne a termelői csoport számára, bár a magasabb amerikai olajkínálat kilátása aggodalomra ad okot.
„Az OPEC+ számára a fő veszélyt az jelenti, hogy Trump alatt nő az amerikai olajtermelés, ami csökkenti az ország importált olajtól való függőségét és növeli az exportot” – mondta a forrás.
Egy múlt heti jelentésében az OPEC azt jósolta, hogy az Egyesült Államok teljes kínálata 2,3%-kal emelkedik jövőre, és a globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését is ismét csökkentette.
„Elismerik, hogy az USA nagyobb szeletet fog elvenni a tortából” – mondta Bjarne Schieldrop, a SEB vezető nyersanyagelemzője.
Az Nemzetközi Energia Ügynökség úgy látja, hogy az USA kitermelése jövőre 3,5%-kal nő, gyorsabban, mint az OPEC-é. Egyes iparági vezetők és elemzők nincsenek meggyőződve arról, hogy az amerikai kínálat Trump alatt jelentősen növekedhet. Az Exxon upstream részlegének vezetője szerint a palakőtermelők a gazdaságosságukra, az úgynevezett tőkefegyelemre összpontosítanak, és várhatóan csak akkor növelik a kitermelést, ha az nyereséges lesz.
Ez a forgatókönyv kevésbé lesz valószínű, ha az árak csökkennek. Az új olajmezők fejlesztése évekbe telik, így Trump ígéretei az új helyeken történő fúrási engedélyekre vonatkozóan nem valószínű, hogy egyhamar új hordókhoz vezetnek.
„Az Egyesült Államoknak nincs szabad kapacitása” – mondta Bob McNally, a Rapidan Energy Group elnöke és korábbi fehér házi tisztviselő. „Az, hogy az USA mennyit fog fúrni, inkább a Bécsben, mint Washingtonban hozott döntésektől függ.”
Kiemelt kép forrása: OPEC