A helyi média szerint december 10-én lámpaoszlopokat és közlekedési táblákat szereltek le, hogy helyet csináljanak a 11×11 méteres gépháznak a Hvide Sande felé vezető úton – írja az Interesting Engineering. A gépházat előbb Hvide Sande-ból Hanstholmba, majd Østerildbe szállították, ahol egy már felállított 170 méteres toronyra szerelik fel.
„A dániai Oesterildben található létesítmény egy részben az Európai Bizottság által finanszírozott tesztüzem” – írta a Siemens Gamesa közleményében.
A turbina több mint 300 méter magasra emelkedik majd a levegőbe. A dán szélturbina-tesztközpontban jelenleg a legnagyobb teszt-turbinák eddig 14 és 15 MW-osak voltak, 280 méteres magassággal.
A vállalat az év elején nagy összegű támogatást kapott az EU Innovációs Alapjától a legnagyobb teljesítményű tengeri szélturbina generátorának innovatív prototípusa, a HIPPOW projektre.
A HIPPOW projekt keretében a világ legerősebb tengeri szélturbinájának prototípusát telepítik, működtetik és tesztelik. A projekt keretében számos új technológiai fejlesztést validálnak és megszerzik a szükséges tanúsítványokat, mielőtt megkezdődne a Siemens Gamesa következő tengeri szélturbinamodelljének teljes körű gyártása.
A prototípust a dániai Østerildben található szélturbina-tesztpályán fogják telepíteni, és az uniós dokumentum szerint 99,93%-os relatív üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentéssel fog tiszta villamos energiát termelni.
A prototípus mérete és teljesítménye, valamint a termékben és a telepítési folyamatban megvalósított, korszakalkotó újítások miatt a maga nemében az első lesz – olvasható a dokumentumban.
A Siemens Gamesa új offshore modellje 40 százalékkal nagyobb teljesítményű lenne, mint a vállalat jelenlegi legnagyobb turbinája, a 14 MW-os platform, amely a vállalat Power Boost nevű funkciójával akár 15 MW-ot is elérhet – számolt be az Offshore Wind.
Azt is állítják, hogy a Siemens Gamesa legújabb innovációi túlmutatnak a jelenlegi korszerűségen, mivel megbízható és költséghatékonyabb megoldásokat kínálnak.
Az innovációk elsősorban a megújuló energia előállításával és a körforgásos energia előállításával járulnak hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
A prototípus évente mintegy 7000 átlagos dán háztartás számára elegendő zöld energiát fog szolgáltatni, ami a projekt teljes időtartama alatt 55 424 tonna CO2-egyenértékkel (tCO2e) csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását – olvasható az uniós dokumentumban.
A HIPPOW projekt hozzájárul a tisztább és versenyképesebb Európát célzó európai zöld megállapodáshoz és az európai körforgásos gazdasági cselekvési tervhez. A jövőbeli termék nagy hatással lesz Európa szén-dioxid-mentesítésére, és csökkenteni fogja a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét, összhangban a REPowerEU tervvel és a megújuló energiakapacitás telepítésére vonatkozó ambiciózus európai célokkal az elkövetkező években.
Kiemelt kép forrása: Canva