Bár a fenti mondat első hallásra futurisztikusnak tűnik, a Queensland University of Technology (QUT) kutatóinak fejlesztése közelebb hozhatja ezt az ideát a valósághoz – írta meg az Euronews. Az energiaforrások iránti globális igény robbanásszerű növekedésével a kutatók már régóta keresik a fenntartható alternatívákat.
Most azonban egy ultravékony és rugalmas fólia segítségével a testhővel működő eszközök megvalósítása közelebb lehet mint gondolnánk.
A viselhető termoelektromos eszközök alapja az a képesség, hogy az emberi test és a környezeti levegő közötti hőmérséklet-különbséget elektromossággá alakítsák. Wenyi Chen professzor, az áttörést bemutató tanulmány vezetője, így magyarázza a folyamatot:
A korábbi prototípusok merevsége, magas költségei és alacsony hatékonysága akadályozta a technológia elterjedését. A QUT csapata azonban egyedülálló megoldást fejlesztett ki: egy új típusú nyomtatható filmet, amely egyszerre rugalmas, méretezhető és alacsony költségű.
A fólia alapja a bizmut-tellurid, amely kiválóan alkalmas kis teljesítményű eszközök energiaellátására, például pulzusmérőkben vagy mozgásfigyelőkben. A kutatók a teljesítményt apró „nanobinderek” segítségével növelték, amelyek biztosítják a rétegek egységességét.
A fóliát egy különleges szolvotermikus szintézis nevű technikával állították elő, amely nanokristályokat hoz létre magas hőmérsékleten és nyomáson. Ezután a réteget szitanyomtatással nyomtatták ki, ami lehetővé teszi a nagyüzemi gyártást.
A technológia potenciálja messze túlmutat a viselhető eszközökön. A QUT kutatói szerint a fólia az elektronikai eszközök, például okostelefonok és számítógépek hűtésére is alkalmas lehet, különösen azokban a szűk helyekben, ahol a hagyományos hűtési megoldások nem működnek hatékonyan.
Kiemelt kép forrása: QUT