Innováció

A Mercedes által támogatott vállalat akkumulátora eléri a 40Ah energiasűrűséget és a 965 kilométeres hatótávot

S.Rita | 2024.12.25. 05:35

A száraz bevonási technológia és a teljesen-szilárdtest-kémia kombinálásával a Factorial Energy csökkenti az üzemeltetési költségeket, mérsékli az energiafelhasználást a gyártás során, és minimalizálja akkumulátorainak környezeti lábnyomát.

 

Akkumulátor kimaxolva

A Factorial Energy, amely elektromos járművekhez szánt teljesen-szilárdtest-akkumulátorokon dolgozik, 40Ah kapacitásig méretezte Solstice akkumulátorcelláit, amely jelentős lépés a technológia kereskedelmi hasznosítása felé. A Solstice, amelyet szeptemberben mutattak be a Mercedes-Benzzel együttműködésben, új irányt jelöl az akkumulátortechnológiában. Az InterestingEngineering foglalkozott a témával.

A folyékony vagy gél elektrolitok helyett szilárd elektrolitot használva a Solstice túllép a jelenlegi technológia korlátain.

Akár 450 Wh/kg energiasűrűséget kínál, amely számottevő növekedést jelent a lítium-ion akkumulátorokhoz képest. Ez lehetővé teszi az elektromos járművek számára, hogy egy töltéssel meghaladják a 600 mérföldes, azaz 965 kilométeres hatótávot.

„A szilárdtest-akkumulátor teljesítménye csak akkor számít áttörésnek, ha kereskedelmi célokra méretezhető. A 40Ah kapacitású teljesen-szilárdtest Solstice celláink bizonyítják a technológiai érettséget, a folyamat validálását és a kereskedelmi alkalmazhatóságot.” – mondta Siyu Huang, a Factorial Energy vezérigazgatója.

Az akkumulátorgyártás az egyik leggyorsabban fejlődő terület. (Fotó: Canva)

 

100%-ban száraz katódbevonat

A Factorial teljesen-szilárdtest-akkumulátorai 100%-ban száraz katódbevonati eljárást alkalmaznak, amely megszünteti a gyártás során általában használt oldószerek szükségességét. Ezek az oldószerek, amelyek gyakran rákkeltőek, veszélyt jelentenek az emberi egészségre és a környezetre, valamint újrahasznosítási eljárásokat igényelnek.

Az oldószerek megszüntetésével a Factorial száraz bevonási eljárása növeli a biztonságot és csökkenti az akkumulátorgyártás környezeti hatásait.

Emellett a teljesen-szilárdtest-akkumulátorok tervezése megszünteti az úgynevezett formálási folyamatot. Ez a lítium-ion akkumulátorok gyártásában az akkumulátor többszöri töltését és kisütését foglalja magába, ami a teljesítmény stabilizálása érdekében történik.

„A Factorial száraz bevonási technológiájának és teljesen-szilárdtest-kémiájának együttes alkalmazása csökkenti az üzemeltetési költségeket, mérsékli az energiafogyasztást, és minimalizálja az akkumulátorgyártás környezeti hatását” – állítja a vállalat.

Ezen túlmenően az életciklus-tesztelések igazolták a Solstice akkumulátorok tartósságát és megbízhatóságát.

„Az életciklus-tesztek eredményei azt mutatják, hogy a kisebb prototípusok már elérték a 2000 ciklust” – emelte ki az akkumulátorokat fejlesztő cég.

A Factorial Solstice technológiáját a FEST (Factorial Electrolyte System Technology) platformmal való integrációra is tervezték, amely rendszer az akkumulátor teljesítményének és biztonságának optimalizálására szolgál.

 

Verseny a teljesen-szilárdtest-akkumulátorokért

A nagyobb hatótáv, a fokozott biztonság és a környezeti fenntarthatóság lehetőségével a Factorial Solstice technológiája forradalmasíthatja az elektromos járművek iparát.

„A hosszú ciklusélettartammal és a nagy energiasűrűséggel párosítva a Factorial Solstice teljesen-szilárdtest akkumulátorcellája jelentős előrelépést kínál a biztonság, a hatótáv és a költséghatékonyság terén, amelyeket az autógyártók keresnek” – teljesenegezte Alex Yu, a vállalat technológiai igazgatója és társalapítója.

A teljesen-szilárdtest-akkumulátoroktól az energiasűrűség, a hatótáv, a biztonság és az elektromos járművek általános teljesítményének javulását várják. Ezért számos vezető vállalat fektet be e technológiába.

 

Világszintű érdeklődés

Nemrégiben az amerikai QuantumScape növelte szilárdtest-akkumulátorának, a QSE-5 mintacelláinak gyártását. Ez 844 Wh/L energiasűrűséggel rendelkezik, és 10%-ról 80%-ra 12 perc alatt tölthető fel. Kína elektromos jármű-technológiai óriásai, a CATL és a Huawei szintén reflektorfénybe kerültek. A CATL bejelentette, hogy 2027-re megkezdi teljesen-szilárdtest-akkumulátorának gyártását.

Közben egyes hírek szerint a Huawei új szabadalmi kérelmet nyújtott be egy szulfid-alapú szilárd elektrolitra, amelyet lítium-ion akkumulátorokban használnak.

A legújabb fejlesztéssel a Solstice célja az elektromos járművek széleskörű elterjedésének felgyorsítása.

 

Kiemelt kép: Canva

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.