Az eredmények kedvezőtlenek az Európai Unió azon tervei szempontjából, hogy gyorsan bővítse a megújuló energiaforrások használatát. Ez a régió klímaváltozás elleni küzdelmének és az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség megszüntetésének központi eleme.
Az EU-ban telepített napelem-kapacitás 2021-ben és 2022-ben több mint 40%-kal, 2023-ban pedig több mint 50%-kal nőtt éves összevetésben – közölte a SolarPower Europe iparági szövetség. Idén 65,5 gigawatt (GW) napelem-kapacitást telepítettek, ami rekordmagas, de mindössze 4%-kal több, mint a 2023-ban telepített mennyiség.
„A növekedés jelentősen lassul” – mondta Walburga Hemetsberger, a SolarPower Europe vezérigazgatója a Reutersnek.
Az EU-nak évente 70 GW új kapacitást kellene telepítenie ahhoz, hogy elérje 2030-as zöld célkitűzéseit.
Az idei lassulás miatt a csoport visszafogta növekedési előrejelzéseit. A központi forgatókönyv szerint Európában 2030-ra 816 GW telepített napelem-kapacitás lesz – ami elegendő a zöld célok eléréséhez, és jelentős ugrás a jelenlegi 338 GW-hoz képest. Azonban most először a csoport „alacsony” előrejelzése szerint Európa elmaradhat a megújuló energia bővítésére vonatkozó céljaitól.
A lassulás egyik oka, hogy Európa számos villamosenergia-hálózata nem alkalmas arra, hogy nagyobb arányban kezelje a megújuló energiát. A napelem-projektek gyakran éveket várnak a hálózatra való csatlakozásra, vagy termelésük egy részét korlátozzák – ami energia-pazarláshoz vezet –, hogy elkerüljék a túlterhelt hálózatok összeomlását.
„Egyre több országban, Európa-szerte azt látjuk, hogy a hálózati szűk keresztmetszetek problémát jelentenek” – mondta Hemetsberger.
A kizárólag a Reuters számára megosztott adatok szerint a háztartási tetőre szerelt napelemek telepítése 2024-ben közel 5 GW-tal, 12,8 GW-ra csökkent az előző évhez képest.
A SolarPower Europe ezt azzal magyarázza, hogy az energiaárak visszaestek a 2022-es európai energiaválság alatti csúcsokról – csökkentve ezzel a fogyasztók motivációját, hogy napelemeket vásároljanak számláik csökkentése érdekében.
Az európai napelem-projektekbe irányuló beruházások szintén visszaestek – először ebben az évtizedben.
Kiemelt kép: Canva