Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

A hideg időjárás és az árak kiugrása megnehezíti az energiapiacok helyzetét

NRGreport | 2024.12.31. 05:35

A geopolitikai feszültségek és az Egyesült Államokból érkező megnövekedett LNG-kínálat jelentős hatással volt a gázpiacokra 2024-ben. Az energiapiacokat a hőhullámok és az úgynevezett „Dunkelflaute” (magyarul sötétszélcsend, amikor egyszerre nincs napsütés és szél sem) befolyásolta. Mi várható 2025-től? Az alábbiakban a MET Csoport elemzését olvashatja.

 

Európai gázpiacok

Az ukrajnai konfliktus továbbra is akadályozta a hagyományos gázáramlást, ami arra késztette Európát, hogy diverzifikálja energiaforrásait, ami az LNG-importra való nagyobb támaszkodáshoz és az Ázsiával való verseny erősödéséhez vezetett a keresleti csúcsidőszakokban. Az Egyesült Államok az új létesítmények üzembe helyezésével megerősítette LNG-exportőrként betöltött vezető szerepét, ami növelte a globális kínálatot.

Európának sikerült fenntartania az energiabiztonságot. A magas árak azonban elkerülhetetlenül megterhelték az ipari versenyképességet és a gazdasági teljesítményt.

A 2025-ös évre előre tekintve az LNG-piacot potenciális felfelé mutató kockázatok fenyegetik, annak ellenére, hogy az előrejelzések szerint az USA és Katar kínálatának növekedése várható. A kapacitásbővítések késedelme vagy a vártnál erősebb ázsiai kereslet – a gazdasági fellendülés vagy a hideg időjárás miatt – szűkítheti a piacot.

Európa gáztárolási puffere csökkenhet, ha a geopolitikai zavarok folytatódnak, ami fokozhatja a volatilitást. Az iparág továbbra is készenlétben áll a váratlan eseményekre, amelyek gyorsan megváltoztathatják a kereslet-kínálat egyensúlyát.

 

Európai villamosenergia-piacok

A francia nukleáris energiatermelés erőteljes fellendülése és a megújulóenergia-termelés jelentős növekedése (amely Németországban a teljes kereslet 55%-át teszi ki), valamint az átlagot meghaladóan magas vízenergia-termelés jellemzi 2024-et. Az EUA (uniós szén-dioxid-kibocsátási egységek) ára viszonylag alacsony volt, ami az olcsóbb lignit- és részben szénalapú energiatermelésnek kedvezett a földgázzal szemben.

A Közép- és Délkelet-Európában egész nyáron át tartó, nagyon magas árakkal járó hőhullámok megmutatták a régió kiugró potenciálját a nagy kereslet idején, amit a nyugatról keletre irányuló, korlátozott határkeresztező kapacitások felerősítettek.

Nyugaton is akadtak nehézségek. A kombinált hideg és a megújuló energiaforrások nélküli időszakban, a „Dunkelflaute” alatt (magyarul sötétszélcsend, amikor egyszerre nincs napsütés és szél sem) Németországban 2006 óta a legmagasabb áramárakat mérték. Az elmúlt néhány évben Németország bezárta az összes atomerőművét, és már a szén- és lignittermelés egy részét is leállította, ami még nagyobb kihívást jelent ezeknek a szűkös időszakoknak a kezelésében.

A villamosenergia-kereslet 2025-ben várhatóan a járvány előtti szint alatt marad, különösen nyugaton. A jelenlegi francia nukleáris energiatermelés további növekedése nem valószínű. A lignit és a szén 2025-ben végig olcsóbb marad a földgáznál, ami tovább korlátozza a gázalapú energiatermelést, hacsak az EUA árai nem emelkednek jelentősen.

A megújuló energiatermelés gyors növekedése az elektromos hálózat időben történő és megfelelő bővítését, valamint elegendő rugalmas energiatermelést igényel. A rugalmas termelés jelenlegi hiánya és a korlátozott határokon átnyúló kereskedelmi kapacitás miatt a spot-árak ingadozása és az árkiugrások még valószínűbbek lesznek a következő évben.

 

Kiemelt kép forrása: MET Csoport

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.