A Stanford Egyetem Precourt Energia Intézete és az SLAC Nemzeti Laboratórium kutatói kimutatták, hogy egy átlagos elektromos jármű akkumulátora 40%-kal tovább bírhatja, mint amit a szokásos laboratóriumi tesztek előre jeleznek. Az InterestingEngineering foglalta össze a fejleményeket.
Az új tanulmány azt jelenti, hogy az elektromos jármű-tulajdonosok évekkel tovább használhatják járművüket új akkumulátor vásárlása vagy cseréje nélkül, így jobb megtérülést érhetnek el az elektromos járműre való áttérésükkelA kipufogógáz-kibocsátás megszüntetése érdekében a legtöbb ország az elektromos járművek elfogadását és használatát ösztönzik. A mai, közel 1000 km-es hatótávok már enyhítették a potenciális tulajdonosok körében felmerülő hatótáv-szorongást. Azonban az akkumulátorcsomagok állapotával kapcsolatos aggodalmak továbbra is fennállnak.
Noha az akkumulátorok költsége az elmúlt évtizedhez képest a tizedére csökkent, még mindig az új jármű árának harmadát teszik ki. Ebben a helyzetben a tulajdonosokat aggasztja, mikor ér véget az akkumulátor élettartama, és mikor válik szükségessé a teljes csere.
A Stanford és az SLAC kutatói által végzett közös tanulmány azt mutatja, hogy ez a nap sokkal később érkezik el, mint ahogy azt a gyártók előre jelzik – még a legextrémebb használatú járművek esetében is.
A standard laboratóriumi tesztek az új akkumulátortervezéseket úgy vizsgálják, hogy azokat folyamatosan lemerítik és teljesen újratöltik. Ezt a folyamatot többször megismétlik, hogy meghatározzák az akkumulátorok megbízhatóságát és elfogadható élettartamát.
A valóságban azonban ez nem így működik. Egy elektromos jármű akkumulátora a városi forgalomban, az autópályákon, a gyakori közlekedési lámpáknál, vagy hosszú órákon át otthon vagy irodai parkolóban állva működik – egyik sem szerepel az akkumulátorok tesztelésében.
A kutatócsoport négy különböző akkumulátor-lemerítési profilt tervezett, amelyek közé tartozott egy egyenletes és egy dinamikus lemerítési beállítás, valós vezetési adatok alapján.
Két éven keresztül a csapat 92 kereskedelmi forgalomban kapható lítium-ion akkumulátort tesztelt, és azt tapasztalták, hogy az akkumulátorok élettartama nőtt, amikor a profilok jobban tükrözték a valós vezetési viselkedést. A tanulmány például kimutatta, hogy a rövid és intenzív gyorsítások lassítják az akkumulátorok elöregedését, és az erőteljes pedálhasználat inkább lassítja, mint gyorsítja az akkumulátor öregedését – áll a sajtóközleményben.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy az akkumulátorok gyorsabban öregszenek-e, amikor folyamatosan átesnek töltési-lemerítési ciklusokon, például a kiszállító járműveknél, vagy amikor hosszabb ideig állnak. Azt találták, hogy az öregedés szempontjából a legjobb egyensúly a kettő között van, ami reálisabb az elektromos járművet vezetők számára.
A gyártók akkumulátor-kezelő rendszereinek finomhangolásával kutatásaik eredményei azonnal alkalmazhatók a valós körülmények között. Kutatásaik alkalmazási területei túlmutatnak az elektromos járművek akkumulátorain, és kiterjedhetnek az energiatárolásra, sőt az emberi testbe ültetett eszközök működtetésére is.
A kutatási eredményeket a Nature Energy folyóiratban tették közzé.
Kiemelt kép: Canva