Egy németországi vállalat tajvani partnerével együttműködve kifejlesztett az elektromos járművek számára egy nagy méretű lítium kerámia akkumulátort (Large-Footprint Lithium Ceramic Battery, LLCB).
Az új akkumulátor anódja 100 százalékban szilícium-kompozit anyagból áll, amely tízszer nagyobb kapacitássűrűséget biztosít, mint a jelenleg használt grafit anódok.
Az FEV és a ProLogium által fejlesztett LLCB maximális hatótávolsága 1000 km (625 mérföld), bár ez a járműtől és a használattól is függ. A cégek szerint a jelenlegi folyékony elektrolitokkal ellentétben az alkalmazott szilárd elektrolit nem gyúlékony, és növeli a biztonságot a termikus túlterheléssel szemben. Ezenkívül megakadályozza az esetleges rövidzárlatokat, amelyeket az elektrolitfolyadék szivárgása okozhat egy baleset során. Az InterestingEngineering foglalkozott a témával.
Dr. Thomas Hülshorst, az FEV globális elektromos hajtóművekért felelős alelnöke elmondta, hogy az LLCB megoldás keretében az FEV sikeresen ötvözte a ProLogium cellafejlesztési szakértelmét az FEV rendszer- és tesztelési tapasztalataival.
„Az akkumulátorcsomagok és koncepciók tervezésénél nemcsak a szabályozási előírásokra, hanem a piaci igényekre is koncentrálunk. Ezeket az elvárásokat túl is szárnyaljuk.”
Az LLCB akár 300 kg-os súlymegtakarítást is lehetővé tesz. A szilícium-anód az ultra-gyors töltési folyamatot biztosítja, amely több mint 80 százalékkal csökkenti a jelenlegi, körülbelül 30 perces gyorstöltési időt.
Az LLCB akkumulátor öt perc alatt 5-ről 60 százalékos töltöttségi szintre tölthető, amivel a felhasználó átlagosan 300 km-es távolságot tehet meg. További három perc töltéssel az akkumulátor eléri a 80 százalékos töltöttséget, amely újabb 100 km megtételét teszi lehetővé. Az FEV sajtóközleménye szerint az LLCB így a töltési időket közelebb hozza a belső égésű motorral működő járművek tankolási idejéhez.
Az új akkumulátor fejlesztése olyan időszakban zajlik, amikor az ügyfelek igényei az elektromos autók fejlődésével kapcsolatban egyértelműen megfogalmazódnak. A súlyt csökkenteni, a hatékonyságot és a hatótávolságot növelni kell. A töltés gyorsítására van szükség, miközben elengedhetetlen, hogy a biztonság minden körülmények között garantált legyen. Emellett a karbantartási költségeket visszaszorítása is cél. Az LLCB mindezeket az igényeket kielégíti.
Ráadásul az új akkumulátorcellák vékony kialakítással rendelkeznek, ami lehetővé teszi, hogy az akkumulátorcsomagok helytakarékos tervezése új lehetőségeket nyisson meg az autógyártók számára.
Hülshorst kiemelte, hogy az akkumulátor moduláris kialakítása szintén egyszerűbbé teszi a karbantartást, csökkenti a költségeket, és lehetővé teszi az egyes cellák cseréjét és újrahasznosítását. Így az LLCB-k pozitív környezeti hatással bírnak, és jelentős mértékben hozzájárulnak a jövőbeli elektromos járművek értékének megőrzéséhez – állította Hülshorst.
Az FEV és a ProLogium továbbra is együtt fejleszti az LLCB-ket, ahogyan azt a 2024-es Párizsi Autószalonon bejelentették.
Kiemelt kép: Canva