A tanulmány szerint az extrém hőség okozta halálesetek számának drasztikus növekedése messze meghaladja majd a hideghez köthető halálozások csökkenését – írja az Euronews. A modellszámításon alapuló kutatást a londoni Higiéniai és Trópusi Orvostudományi Iskola (LSHTM) Környezet- és Egészségmodellezési (EHM) Laboratóriumának kutatói vezették, és az eredményeket a Nature Medicine folyóiratban tették közzé.
A kutatók becslése szerint, ha nem csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, az éghajlatváltozás közvetlenül több mint 2,3 millió további hőmérséklethez köthető halálesetet okozhat 854 európai városban 2099-re. Ugyanakkor ahogy az Euronews cikkében is olvasható, a szakértők szerint ezeknek az eseteknek akár 70 százaléka megelőzhető lenne, ha gyors és hatékony intézkedéseket vezetnének be.
A becslések szerint Barcelona szenvedi majd el a legtöbb hőmérséklethez köthető halálesetet a század végére, mintegy 246 082 áldozattal. Ezt követi Róma (147 738 haláleset) és Nápoly (147 248 haláleset).
A negyedik helyen Madrid (129 716), az ötödiken Milánó (110 131) áll. Athénban 87 523, Valenciában 67 519, Marseille-ben 51 306, Bukarestben 47 468, Genovában pedig 36 338 hőmérséklethez köthető halálesetet prognosztizálnak.
A kutatók szerint a legnagyobb népességű mediterrán városokban várható a legtöbb haláleset, de kisebb városok Máltán, Spanyolországban és Olaszországban szintén jelentősen érintettek lesznek.
A Földközi-tengertől távolabb eső területeken a hatások várhatóan kevésbé lesznek súlyosak. Párizs például kisebb, de még mindig jelentős növekedést tapasztalhat mind a hideg-, mind a hőség okozta halálesetek terén.
A Brit-szigeteken és Skandináviában a tanulmány szerint a hőmérséklethez köthető halálozások száma akár csökkenhet is. Londonban például 27 455-tel kevesebb halálesetet jósolnak a század végére.
Ennek ellenére ez a csökkenés eltörpül a kontinens többi részén tapasztalható növekedés mellett. A városok alkalmazkodóképessége a növekvő hőmérséklethez Európa gyorsabban melegszik, mint bármely más kontinens. Az aktuális adatok szerint a hőmérséklet emelkedése kétszerese a globális átlagnak.
Az extrém hőség fokozza a szív- és érrendszeri betegségek, vetélések és mentális egészségügyi problémák kockázatát. Thomson szerint nem vagyunk kellően felkészülve ezek egészségügyi következményeire. A városoknak gyorsan alkalmazkodniuk kell, például zöldterületek és vízfelületek kialakításával, amelyek csökkenthetik az úgynevezett „városi hőszigethatást”.
A tanulmány rámutat arra, hogy még a városok hőmérsékletváltozásokhoz való alkalmazkodása sem lenne elegendő az egészségügyi kockázatok kiegyensúlyozására, különösen a legsebezhetőbb régiókban, mint a mediterrán térség, Közép-Európa és a Balkán.
Csak a szén-dioxid-kibocsátás jelentős és gyors csökkentése csökkentheti hatékonyan az extrém hőség okozta halálesetek számát.
„Ez különösen kritikus a mediterrán térségben, ahol a tétlenség súlyos következményekkel járhat.”
Kiemelt kép: Unsplash