Innováció

Forró adatok, meleg otthonok: Svájcban újraírják az energiahasznosítást

Devenyi Dalma | 2025.02.13. 06:05

Európa számos adatközpontját gyakran kritizálják az energiafogyasztásuk miatt. Egy svájci adatközpont azonban újrahasznosított energiát fog kínálni, hogy fűtést biztosítson a környékbeli otthonok számára.

 

A genfi székhelyű Infomaniak adatközpont 2024 novembere óta 100 százalékban újrahasznosítja az általa felhasznált villamos energiát. Az így nyert energia a Genfi kanton központosított fűtési hálózatát táplálja, és körülbelül 6000 háztartás számára biztosít meleget. Az adatközpont jelenleg kapacitásának 25 százalékán működik, de célja, hogy 2028-ra elérje a teljes kapacitást – írja az Euronews.

Mi az az adatközpont?

Az adatközpontok (vagy datacenterek) olyan speciális létesítmények, amelyek nagy mennyiségű számítástechnikai eszközt, például szervereket, adattárolókat és hálózati berendezéseket tartalmaznak. Ezek az infrastruktúrák biztosítják az adatok feldolgozását, tárolását és elérhetőségét, gyakran üzleti, kormányzati vagy felhőalapú szolgáltatások működtetéséhez. Az adatközpontok kiemelten fontosak a megbízhatóság, a biztonság és az energiahatékonyság szempontjából.

Világszerte rengeteg energia fut keresztül az adatközpontokon. (Fotó: Canva)

 

Svájci adatközpont mutat utat a zöldebb ipar felé

Az adatközpont célja, hogy példát mutasson az energiaintenzív felhőipar fenntarthatóbb működésére.

Az energiaintenzív felhőipar a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások működtetéséhez szükséges hatalmas energiafogyasztásra utal.

A felhőipar magában foglalja az adatközpontokat, amelyek a digitális adatok tárolását, feldolgozását és elosztását végzik világszerte. Ezek a központok rengeteg energiát igényelnek nemcsak a szerverek működtetéséhez, hanem a hűtésükhöz, a folyamatos üzemelés biztosításához és a biztonsági rendszerek fenntartásához is.

Mivel a felhőszolgáltatások iránti kereslet folyamatosan növekszik (pl. streaming, közösségi média, online játékok, mesterséges intelligencia), az iparág energiaigénye is egyre nagyobb terhet ró a globális energiaellátásra. Ez környezeti kihívásokat is felvet, ezért egyre több vállalat törekszik megújuló energiaforrások használatára és energiahatékonysági fejlesztésekre.

„A való világban az adatközpontok az elektromos energiát hővé alakítják. A felhő exponenciális növekedésével ez az energia jelenleg a légkörbe kerül, és elvész” – mondta Boris Siegenthaler, az Infomaniak alapítója és stratégiai igazgatója a FinanzNachrichten hírportálnak.

 

Az adatközpont újrahasznosítja a hőt az otthonok fűtésére

„Sürgető szükség van arra, hogy korszerűsítsük ezt a működési módot, összekapcsoljuk az infrastruktúrákat a fűtési hálózatokkal, és alkalmazkodjunk az épület szabványokhoz.”

Az Infomaniak számos díjat kapott komplexumai energiahatékonyságáért, amelyek légkondicionáló berendezés nélkül működnek. Ez ritkaságszámba megy a forró adatközpontok esetében. A vállalat továbbá föld alatti infrastruktúrát is épít, hogy minimalizálja a környezeti hatásokat.

Hogyan működik?

Az Infomaniaknál az olyan berendezések, mint a szerverek, inverterek és szellőzők működtetéséhez felhasznált összes elektromos energia hővé alakul át 40-45 °C hőmérsékleten. Ezután egy levegő/víz hőcserélőn keresztül egy melegvizes körbe irányítják. Hőszivattyúk segítségével a hőmérsékletet nyáron 67 °C-ra, télen pedig 85 °C-ra emelik.

 

Adatközpontokból fűtött jövő

Amikor az adatközpont teljes kapacitáson működik, 1,7 megawatt energiát biztosít Genf fűtési hálózatának.

Ez elegendő 6000 háztartás éves fűtéséhez, vagy 20000 ember számára napi ötperces zuhanyzáshoz. Évente 3600 tonna széndioxid-egyenértékű (tCO2eq) földgáz vagy 5500 tCO2eq pellet megtakarítását jelenti Genf kanton számára.

Az Infomaniak adatközpontjában alkalmazott rendszer szabadon lemásolható más vállalatok által is. Elérhető egy technikai útmutató a modell megismétléséhez, valamint egy döntéshozók számára készült összefoglaló, amely tanácsokat ad a tervezési szabványok és az adatközpontok fenntarthatóságának javítására.

 

Kiemelt kép: Canva

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.