A napenergia először szolgáltatott több villamosenergiát az EU országainak, mint a szén, ezzel új mérföldkövet jelentve a megújuló energiaforrások megállíthatatlan térnyerésében. A napenergiából származó áram az EU villamosenergia-termelésének 11 százalékát adta 2024-ben, miközben a legszennyezőbb fosszilis energiaforrás, a szén, 10 százalék alá csökkent.
Az Ember energiakutató intézet éves Európai Villamosenergia-jelentése szerint a blokk energiatermelése „mélyreható átalakuláson” ment keresztül az elmúlt öt év során, jelentős lépéseket téve a tiszta energia felé. Az eredményekről az Euronewson olvashattunk.
A napenergia minden európai országban telepíthető és aktívan működtethető. (Fotó: Canva)
A szén kivezetése egyre közeledik, hiszen az elmúlt évtizedben a második legnagyobb áramforrásból a hatodik helyre esett vissza az EU-ban.
További jó hír, hogy a földgázalapú energiatermelés is ötödik éve csökken, míg a szélenergia (17 százalék) már második éve több villamos energiát termelt, mint a földgáz (16 százalék).
A fosszilis alapú energiatermelés összességében történelmi mélypontra esett vissza, 2024-ben csupán az EU villamosenergia-termelésének 29 százalékát biztosítva, szemben a Zöld Megállapodás előtti 39 százalékkal. Eközben az erőteljes napenergia-növekedés és a vízenergia helyreállása hozzájárult ahhoz, hogy a megújuló energiaforrások része elérje az EU villamosenergia-termelésének 47 százalékát, szemben a 2019-es 34 százalékkal.
Az EU napenergia-kapacitása 2024-ben 66 gigawattal (GW) nőtt, ami napi több mint 450000 új panel telepítésének felel meg. A napenergia minden EU-országban nőtt, és már a tagállamok több mint felében a szénenergia része 5 százalék alá csökkent.
A legnagyobb napenergia részarányt elérő három ország 2024-ben:
Magyarországon a kedvező támogatási programoknak köszönhetően jelentős napenergia-bővülés történt az elmúlt két évben, de ezek a programok jelenleg kivezetés alatt állnak.
A szélenergia területén javítani kell a telepítési rátát, különösen a tengeri szélerőműveknél, ahol projektkéslekedések miatt csökkentek a 2030-as célok.
Kiemelt kép: Canva