Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

Nagyon sokba kerülhet Oroszországnak Ukrajnával kapcsolatos álláspontja

S.Rita | 2025.02.14. 05:35

Washington szigorúbb szankciókkal fenyegeti Oroszországot az energiapiacon, hogy rákényszerítse Moszkvát az ukrajnai háború befejezésére.

 

Keith Kellogg, az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak Oroszországgal és Ukrajnával foglalkozó különmegbízottja szerint az előző adminisztráció által múlt hónapban bevezetett, az orosz olajkitermelést és -exportot célba vevő szankciókat törvényhozási úton tovább erősíthetik – írja az Energy Intelligence.

A fenyegetések megvalósulásának esélye meglehetősen magasnak tűnik, mivel a felek álláspontja távol áll egymástól. Szergej Rjabkov orosz külgyminiszter-helyettes ezen a héten ismételte meg, hogy „a ultimátumok nyelve” nem fog működni Moszkvával szemben. Oroszország nem fogad el semmilyen „nagy ígéretet” a „nyilvánvalóan teljesíthetetlen követelmények” elfogadásáért cserébe – mondta.

A másik félnek meg kell értenie, hogy szükséges eltávolítani azokat az „alapvető okokat”, amelyek Moszkvát katonai művelet megindítására kényszerítették Ukrajnában – mondta Rjabkov egy február 10-i sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy Moszkva jelenleg nem lát gyakorlati változásokat „Washington ukrajnai konfliktusra vonatkozó irányvonalában”.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Trump február 12-én telefonbeszélgetést folytattak, amely során megegyeztek egy kétoldalú találkozó előkészítéséről. Putyin meghívta Trumpot Moszkvába.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Trump február 12-én telefonbeszélgetést folytattak, amely során megegyeztek egy kétoldalú találkozó előkészítéséről. (Fotó: The White House)

 

Várható hatások

Oroszország álláspontjához való ragaszkodásának költsége jelentős lehet. Az oroszországi Makrogazdasági Elemzések és Rövidtávú Előrejelzések Központja (CMASF) – egy nonprofit szervezet, amelynek kutatásait az orosz kormány is használja – a múlt héten arra figyelmeztetett, hogy az eddig bevezetett szankciók és Trump olajtermelési tervei súlyos következményekkel járhatnak az ország gazdaságára nézve a következő két évben.

A CMASF szerint az orosz nyersolaj- és kőolajtermék-export idén 30 millió tonnával (napi 600 000 hordóval), 2026-ban 43 millió tonnával, 2027-ben pedig 35 millió tonnával csökkenhet az Egyesült Államok január 10-én bevezetett szankciói következtében. A nyersolaj és termékek összes exportja 2024-ben mintegy 370 millió tonna volt, amelynek közel kétharmada nyersolajból állt.

A becsült visszaesés az alapeseti forgatókönyv szintjeihez képest értendő, amely nem vette figyelembe a legújabb amerikai szankciókat, és nem számolt „az általános gazdasági feltételek jelentős romlásával” sem. Ez inkább az állami és magánberuházások ösztönzésének, a pénzügyi stabilitás fenntartásának és a „monetáris politika enyhe lazulásának” feltételezésén alapult az év közepétől.

A szankciós forgatókönyv szerint az orosz Ural nyersolaj exportkeverékének ára hordónként 7 dollárral alacsonyabb lehet a gyengébb globális árak és az orosz olajra vonatkozó nagyobb árengedmények miatt. Ennek eredményeként az exportbevételek évente mintegy 50 milliárd dollárral csökkennének – 47 milliárd dollárral 2025-ben, 57 milliárd dollárral 2026-ban és 52 milliárd dollárral 2027-ben –, ami tovább gyengítené a nemzeti valutát.

Az amerikai dollár árfolyama 2027-re elérheti a 132,3 rubelt az alapeseti 109,4 rubellel szemben, ami magasabb inflációhoz és az Orosz Központi Bank refinanszírozási kamatlábának emelkedéséhez vezethet, amely elérheti a 23%-ot. Jelenleg 21%-on áll, és az év második felében várták a csökkentését.

 

Nyomás alatt

A CMASF szerint az üzemanyag- és energiaágazat pénzügyi helyzete romlani fog az alacsonyabb exportbevételek és a szigorúbb monetáris politika következtében, ami csökkenti a beruházásokat a tartós eszközökbe.

A GDP növekedése a szankciós forgatókönyv szerint 2025-ben nem haladja meg az 1,4%-ot, 2026-ban pedig az 1,5%-ot, míg az alapeseti forgatókönyv szerint ugyanezekben az években 1,8% és 1,9% lenne. A CMASF szerint 2027-ben mindkét forgatókönyvben 2%-os növekedés várható, ami azt jelentheti, hogy a szankciók hatása két év alatt kiegyenlítődik.

Oroszország GDP-je 2024-ben 4,1%-kal nőtt, jelentette be Mihail Misusztyin miniszterelnök Putyinnak a múlt héten. Hozzátette, hogy az idei növekedés alacsonyabb lesz, de nem pontosította a mértékét. A Központi Bank előrejelzése szerint a GDP növekedése idén 0,5%-1,5% között lesz.

Pavel Szorokin, Oroszország energiaügyi miniszterhelyettese ugyanakkor a héten az Indiai Energia Hét keretein belül azt mondta, még túl korai lenne értékelni a legújabb amerikai szankciók hatását.

 

A bevételek védelme

A Price Index Center (PIC) orosz elemzői szintén alacsonyabb olajbevételt várnak az állami költségvetésben idén, mivel az átlagos ár, amelyet Moszkva az adószámításokhoz használ, 64,84 dollárra csökken hordónként a 2024-es 67,85 dollárról, majd 2026-ban 64 dollárra esik a gyengébb világpiaci árak és a globális gazdasági lassulás miatt. Oroszország költségvetése jelenleg 69,70 dolláros Urals árra épül.

Néhány adóváltoztatás nem biztos, hogy elegendő lesz a várható csökkenés enyhítésére.

2025 januárjától Moszkva módosította az olaj átlagárának számítási módját az adózási célokra. Az ár mostantól a Balti-tenger primorszki és a Fekete-tenger novorosszijszki kikötőjében mért Ural ár, valamint az Ohotszki-tenger kozminói kikötőjében mért Kelet-Szibéria–Csendes-óceán (Espo) típusú nyersolaj keveréke alapján számítandó, ahol az első kettő súlya 0,78, a harmadiké pedig 0,22.

A PIC előrejelzése szerint a változások 2025-ben további 38 milliárd rubel (jelenlegi árfolyamon 398 millió dollár) bevételt hozhatnak a költségvetésnek. Az Espo általában magasabb áron forog, mint az Ural, és az Espo beépítése az árképzésbe átlagosan 10%-kal növelheti a bányajáradék befizetéseket hordónként.

Az orosz olaj- és gázbevételek januárban összesen 789 milliárd rubelt (8 milliárd dollárt) tettek ki, ami alig változott a decemberi 790 milliárd rubelhez képest, de éves szinten majdnem 17%-os növekedést mutatott.

A bányajáradék-bevételek januárban kissé emelkedtek az olaj, gáz és gázkondenzátum esetében, de a finomítóknak történő kifizetések havi szinten több mint 12%-kal nőttek. Moszkva olyan adóváltozásokat hagyott jóvá, amelyek 2025-ben csökkentik a finomítók számára fizetendő összegeket.

 

Kiemelt kép forrása: X / President of Russia

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.