Fenntarthatóság

Hogyan járulhat hozzá a négynapos munkahét a bolygó védelméhez?

Devenyi Dalma | 2025.02.17. 06:05

A négynapos munkahét több szabadidőt biztosít az embereknek, miközben csökkenti a széndioxid-kibocsátásukat is.

 

Mindenki szereti a három napos hétvégéket, de mi lenne, ha ez lenne a normális minden munkahelyen, minden héten? Ez már valósággá vált több mint 5000 brit dolgozó számára, miközben egyre több vállalat vezeti be a négy napos munkahétet – írja az Euronews.

 

Magyarországon nem működött

A Magyar Telekom 2022 júliusában indította el pilot programját a négynapos munkahét tesztelésére, amelyben négy különböző csapat – ügyfélszolgálat, műszaki hibaelhárítás, technológiai értékesítés támogatás és SAP rendszerek – vett részt, összesen 150 munkatárssal. A tesztidőszak alatt a munkavállalók heti négy napot dolgoztak változatlan alapbér mellett. Mindeközben a vállalat kiemelt figyelmet fordított a gördülékeny munkaszervezésre, valamint a tapasztalatgyűjtésre. A pilot célja az információgyűjtés volt, így a gyakorlati adatok elemzése mellett országos reprezentatív kutatást is indítottak a témában.

A kezdeti pozitív visszajelzések alapján a tesztidőszakot meghosszabbították és kibővítették, azonban másfél évnyi tapasztalat összegzése után kiderült, hogy a négynapos munkahét modellje nem alkalmazható egységesen minden munkatársra.

Míg egyes kollégák akadály nélkül oldották meg feladataikat az intenzívebb négy nap alatt, addig mások munkája jellege vagy élethelyzete miatt nem tudtak kellő hatékonysággal dolgozni ebben a rendszerben. Emellett a vegyes munkarendű csapatok összehangolása is kihívásokat jelentett hosszú távon.

Ennek eredményeként a vállalat vezetése úgy döntött, hogy 2024. február 29-ével lezárja a pilot programot, és tovább keresi azokat a megoldásokat, amelyek minél több kolléga számára biztosítják a munka és a magánélet egyensúlyának javulását.

 

A négynapos munkahét terjedése

A magyar példával szemben a 4 Day Week Foundation, az Egyesült Királyság négy napos munkahétet támogató kampányának legfrissebb jelentése szerint már 200 brit vállalat vezette be véglegesen a négy napos munkahétet anélkül, hogy csökkentette volna a dolgozók bérét.

Ezek a vállalatok különböző ágazatokban működnek, mint például a kreatív ipar, mérnöki tervezés, munkaerő-közvetítés, szórakoztatás és építőipar. Ebből 59 vállalat Londonban működik, a többi Anglia és Skócia különböző régióiban található.

Tanulmányok igazolják, hogy heti egy munkanap elhagyása jelentős előnyökkel jár a munkaerő megtartása és az egészség terén. De a kevesebb munka a klímára is jó hatással van.

 

Jó az egészségünknek és a bolygónak is

A 4 Day Week 2022-ben végzett pilot programjában 61 vállalat állt át a rövidebb munkahétre, és az eredmények lenyűgözőek voltak. Csökkent a szorongás, a fáradtság és az alvási problémák aránya. Javult a munka-magánélet egyensúlya, és 65 százalékkal csökkent a betegszabadságok száma. A vállalatok többsége (92 százalék) a pilot program után is folytatta a négynapos munkahetet.

A vállalkozásokat nem érte hátrány, sőt, néhányan még növekvő termelékenységről és nyereségről is beszámoltak. De mi a helyzet a környezeti hatásokkal?

„Tudjuk, hogy mindent meg kell tennünk az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, de a rövidebb munkahét előnyeit eddig nagyrészt figyelmen kívül hagyták” – mondja Joe Ryle, a 4 Day Week Foundation kampányigazgatója. „A négynapos munkahét bevezetése a bérek csökkentése nélkül csökkentheti a széndioxid-intenzív ingázást. Lehetőséget adhat az embereknek, hogy környezettudatosabb szokásokat alakítsanak ki.”

A 4 Day Week szerint a kutatások azt mutatják, hogy az Egyesült Királyság széndioxid-lábnyoma évente 127 millió tonnával csökkenhetne a rövidebb munkahét által.

Ez annyinak felel meg, mintha 27 millió autót vonnának ki a forgalomból.

A 4 Day Week 2024 novemberében új pilot programot indított, amelyben jelenleg több mint 1000 dolgozó teszteli a rövidebb munkahét hatékonyságát. A szervezet legalább három új programot tervez 2025-ben.

 

Milyen környezeti előnyökkel járhat a négynapos munkahét?

Bár a négynapos munkahét környezeti hatásait még nem vizsgálták kiterjedten, az eddigi eredmények biztatóak. Egy 2012-es tanulmány megállapította, hogy a munkaidő 10 százalékos csökkentése több környezeti mutató javulását eredményezheti. Konkrétan, a CO2-kibocsátás 4,2 százalékkal csökkenne, az egy főre jutó karbonlábnyom 14,6 százalékkal zsugorodna, és az ökológiai lábnyom 12,1 százalékkal lenne kisebb.

Nemrégiben a Henley Business School is kutatást végzett több száz brit vállalat és több ezer dolgozó bevonásával, hogy meghatározza a négy napos munkahét előnyeit. Megállapították, hogy ez az egyszerű változtatás heti 558 millió kilométerrel csökkentené az ingázók által megtett távolságot.

„Egy háromnapos hétvége több lehetőséget ad az embereknek testmozgásra, szabadtéri időtöltésre vagy olyan tevékenységekre, amelyek jót tesznek testi és lelki egészségüknek” – mondja Anupam Nanda professzor, a Henley Business School oktatója. „Ez pedig csökkentheti a széndioxidot kibocsátó egészségügyi szolgáltatások iránti igényt is.”

Nanda professzor hozzátette, hogy egy nappal kevesebb munkahelyi jelenlét azt is jelenti, hogy kevesebb az igénybevétel a munkaeszközökön. Ez azt eredményezné, hogy a számítógépek, gépek, munkaruhák és egyéb fogyóeszközök ritkábban szorulnának cserére, ami további környezeti előnyökkel járhat.

Ugyanakkor Nanda megjegyezte, hogy az előnyök attól is függnek, hogyan töltik az emberek a három napos hétvégét. Ha az extra szabadnapot repüléses kiruccanásokra, fűtés melletti otthoni pihenésre vagy sportautós kirándulásokra használják, az kevesebb munkaidő ellenére is növelheti a környezeti terhelést.

 

Kiemelt kép: Unsplash

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.