A fürdőszobai higiénia hosszú utat járt be az évszázadok során. Az ókori Rómában például a pessoi néven ismert kerámiadarabokat használták tisztálkodásra, amelyek a kutatók szerint irritációt és bőrkárosodást is okozhattak. A modern fürdőszoba, öblítős WC-vel és puha vécépapírral, csupán a múlt században terjedt el széles körben.
Az első csomagolt vécépapír 1857-ben jelent meg, és csak 1907-től kezdték el tekercs formájában forgalmazni.
Dr. Peter Ward, a Brit Columbia Egyetem professzora saját családján belül is megfigyelte ezt a változást: nagyapja évente mindössze kétszer fürdött, míg a lányai kamaszkorukban naponta akár kétszer is zuhanyoztak – írta meg az Euronews.
Egy hagyományos toalettpapír tekercs átlagosan 150 lapot tartalmaz. (Fotó: Pixabay)
A vécépapír gyártása jelentős környezeti terheléssel jár. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Nyugat-Európában egy fő évente 15-25 kilogramm vécépapírt használ el. Az Európai Környezetvédelmi Iroda szerint a papírgyártás során vegyi anyagokat és illatanyagokat is hozzáadnak a termékhez, ami tovább növeli az ökológiai lábnyomot.
Egyes nagy gyártókat azzal vádoltak meg, hogy összefüggésbe hozhatók az erdőirtással, ezért az EU új szabályokat vezetett be az erdőirtásból származó termékek forgalmazásának tilalmára, bár ezek teljes bevezetése 2026-ra tolódott.
Egy 2023-as kutatás szerint több kontinensen vizsgált vécépapírmárkákban kimutatták az „örökkévaló vegyi anyagok” jelenlétét.
Ezek az úgynevezett PFAS (per- és polifluoralkil anyagok) rendkívül ellenállók a lebomlással szemben, és káros hatással lehetnek az egészségre.
A bidé egy olyan fürdőszobai berendezés, amely az intim területek tisztítását teszi lehetővé vízsugár használatával. (Fotó: Pixabay)
A világ számos részén a bidék és a kézi zuhanyok (bumgun) népszerű alternatívaként vannak jelen, mivel jelentősen csökkenthetik a vécépapír-fogyasztást, miközben kevesebb vízfelhasználással járnak, mint a papírgyártás.
Európában azonban a bidék elterjedése még mindig akadályokba ütközik. Dr. Peter Ward szerint ennek részben kulturális okai vannak: „Történelmileg a bidé a prostituáltak által használt eszköz volt. Valójában a szexuális alsóbbrendűek egy részének viselkedéséhez társult. Azt hiszem, ez adott a bidének, amely egy kimondottan praktikus vagy ésszerű eszköz, olyan hírnevet, amely eléggé pikáns volt.”
Giovanni De Feo, a Salernói Egyetem környezetvédelmi mérnöke szerint a vécépapír nem nélkülözhető, hiszen jelentős szerepet játszott a higiéniai viszonyok javításában.
A szakértők szerint a rossz higiéniai körülményeknek köszönhetően a bakteriális fertőzések több áldozatot követeltek az emberiség történetében, mint a fegyveres konfliktusok.
De Feo szerint azonban a fogyasztás csökkentése kulcsfontosságú lehet „Szükségünk van a vécépapírra. De csökkenthetjük a felhasznált mennyiséget, mert már egyetlen darabbal kevesebbet használva is három liter vizet takaríthatunk meg.”
Kiemelt kép forrása: Unsplash