Az SNCF, a francia nemzeti vasúttársaság egyik leányvállalata, az AREP fejlesztette ki azt a konténer alapú napelemes rendszert, amely könnyen telepíthető és szükség esetén áthelyezhető – írta meg az Interesting Engineering.
A kezdeti tesztfázis során nyolc napelemet helyeztek el az SNCF műszaki központjában, ahol hat hónapon keresztül vizsgálják teljesítményüket és megbízhatóságukat.
Amennyiben a tesztek sikerrel zárulnak, a rendszert szélesebb körben is alkalmazhatják, elsősorban olyan, jelenleg nem üzemelő vasútvonalakon, ahol a napenergia helyi energiaigényeket, például karbantartási műveleteket láthat el. Az AREP egy teleszkópos kar segítségével helyezte el a paneleket, amelyek így stabilan rögzítve maradnak, elkerülve a szélsérüléseket és maximalizálva a napfénybefogást.
A Sun-Ways nevű svájci startup egy 18 kW teljesítményű kísérleti napelemes rendszert épített Neuchâtelben, a vasúti sínek közé. (Fotó: Sun-Ways)
A Solveig projekt fontos mérföldkő az SNCF fenntarthatósági stratégiájában, amelynek célja, hogy 2030-ig 1000 MWp fotovoltaikus kapacitást telepítsenek.
Az SNCF vonatainak 80%-a már most is villamosenergiával működik, és ez a rendszer még tovább csökkentheti a hálózat karbonlábnyomát.
Alistair Lenczner, az AREP innovációs igazgatója kiemelte, hogy egy speciális logisztikai rendszert fejlesztettek ki a napelemek ISO-konténerekkel való szállítására és telepítésére, amely nemcsak gyorsabbá, hanem visszafordíthatóvá is teszi a telepítést.
Az AREP jelenleg a rendszer optimalizálásán dolgozik a hatékonyság növelése és a költségek csökkentése érdekében.
Bár pontos határidőt még nem tűztek ki, a megoldás a jövőben szélesebb körben is alkalmazható lehet, akár Európa más országaiban is.
Ezt támasztja alá az a tény is, hogy 2024 októberében Svájcban a Szövetségi Közlekedési Hivatal engedélyezte az első kivehető naperőmű vasúti pályán történő telepítését, ami szintén jelentős lépés az innovatív napenergia-megoldások terjedésében.
Kiemelt kép forrása: Pixabay