Fenntarthatóság

Repülők szele táplálja a jövőt: sugárhajtásból zöld energia születik

Devenyi Dalma | 2025.02.21. 06:05

Világelsőként repülőgépek szelét energiává alakító eszközöket telepítettek egy amerikai repülőtéren. A JetWind jelenleg több potenciális partnerrel folytat tárgyalásokat, és célja, hogy 2025-re erős nemzetközi jelenlétet alakítson ki.

 

A JetWind Power Corporation, egy amerikai székhelyű vállalat, világelsőként telepített energiahasznosító podokat (Energy Capturing Pods, ECP) a Dallas Love Field repülőtéren.

Ez a technológia a repülőgépek okozta légáramlatokat hasznosítja, és azokat megújuló energiává alakítja. Ezzel jelentős előrelépést jelent a közlekedési infrastruktúrák fenntartható energiaellátásában világszerte.

Az InterestingEngineering oldalán olvasható, ahogy a JetWind alapítója és elnöke, Dr. T.O. Souryal taglalta a rendszer hatását, amely már működik a repülőtéren.

„Projektünk fő célja, hogy a repülőgépek által generált állandó szelet energiává alakítsuk” – magyarázta. „Ami korábban elveszett energiaként testesült meg, most az energiaellátási hálózatokat erősítheti, ezáltal okosabb és fenntarthatóbb infrastruktúrát teremtve az egész világon.”

 

Podok, amelyek a repülőgépek szelét energiává alakítják

A JetWind ECP-k telepítését a Dallas Love Field repülőtéren hároméves tesztidőszak előzte meg, amely 2021 és 2024 között zajlott. A prototípusokat ekkor a repülőgépek hátsó légáramlatai által generált energia befogásának hatékonysága szempontjából tesztelték.

A tesztidőszak után Dallas városa megállapodást kötött a JetWinddel, hogy három év alatt 13 podot telepítenek a repülőtéren. Ebből öt már működik, további nyolc pedig a következő években kerül telepítésre.

Tom Leppert, Dallas korábbi polgármestere üdvözölte a projektet.

„A Dallas Love Field mindig is a fejlődés központja volt, és a JetWind energiahasznosító podjainak bevezetése tovább erősíti ezt a szerepét. Az ember alkotta szél energiává alakításával Dallas vezető szerepbe kerül a fenntartható megoldások terén, és bizonyítjuk, hogy a városok jelentős lépéseket tehetnek a globális energiaügy kihívásainak kezelésében.”

A JetWind technológiájának nyilvános bemutatása széleskörű nemzetközi érdeklődést váltott ki. Ausztrália, Brazília, Ecuador, Svájc, az Egyesült Királyság és Franciaország mellett nagyszabású projektek szintén lelkesedésüket fejezték ki a rendszer alkalmazási lehetőségei iránt. A JetWind jelenleg több potenciális partnerrel folytat tárgyalásokat, és célja, hogy 2025-re erős nemzetközi jelenlétet alakítson ki.

 

Repülőgépek légáramlatából energia

Emellett a Dallas Love Field két töltőállomást is integrált, amelyeket az ECP podok látnak el energiával. Ezek az állomások 2024 novembere óta már közel 10000 töltést végeztek el.

A technológia bevezetése csökkentheti Texas elektromos hálózatára nehezedő nyomást, miközben növeli az ellátás biztonságát, és támogatja az állam megújuló energiára irányuló törekvéseit.

Patrick Carreno, Dallas város repülési igazgatója is pozitívan nyilatkozott a fejlesztésről.

„Ez a partnerség Dallas-t az energiamegtakarítás terén az innováció élére helyezi. A repülőtéri szelet értékes erőforrássá alakítva példát mutatunk arra, hogyan járulhat hozzá a közlekedési infrastruktúra egy zöldebb jövőhöz.”

 

Kiemelt kép: Upward Sprial Group YouTube

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.