Az Egyesült Államok szénexportja folyamatosan nő, hogy kielégítse a világ legszennyezőbb fosszilis tüzelőanyagának növekvő globális keresletét, még akkor is, ha a belföldi fogyasztás csökkent. Ráadásul a világ szénerőmű-kapacitása 2024-ben rekordmagasságot, csaknem 2 175 gigawattot ért el a Global Energy Monitor február 6-i adatai szerint.
A CNBC átfogó anyaga foglalkozott a témával.
A globális szénkereslet 2024-ben szintén új rekordot dönthetett, 8,77 milliárd tonnával, és az előrejelzések szerint 2027-ig hasonló szinten marad – közölte a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
Kína nemrégiben közölte, hogy szénimporja 2024-ben 14,4%-kal rekordmagasságra, 542,7 millió tonnára nőtt, szemben az előző évi 474,42 millió tonnával. A világ második legnagyobb gazdasága egyben a legnagyobb szénfogyasztó is, 2023-ban a globális kereslet több mint 56%-át adta az IEA legfrissebb adatai szerint.
Kína rekordmagas szénkészletezési stratégiája nagyrészt arra irányul, hogy felkészüljenek az esetleges áramszünetekre, amelyeket szélsőséges időjárási események okozhatnak – mondta Mei.
A vízenergia, a szél- és a napenergia 2023-ban Kína villamosenergia-mixének csaknem 30%-át tette ki az Ember Energy adatai szerint. Amikor a vízenergia-termelés az alacsony csapadékmennyiség miatt csökken, a kínai kormány gyakran a szénerőművekre támaszkodik az energiabiztonság érdekében – tette hozzá Mei.
Indiában a klímaváltozás okozta szélsőséges hőhullámok miatt megnövekedett a hűtés iránti energiakereslet, miközben a tiszta energiaforrások nem épülnek elég gyorsan ahhoz, hogy kielégítsék az ország növekvő energiaigényét – mondta Mei. Az infrastruktúra- és gazdaságfejlesztési törekvések szintén növelték a cement- és acéltermeléshez köthető szénfogyasztást, ezek az iparágak jelentősen függnek a széntől.
India acélkereslete 2025-re 8-9%-kal nőhet, mivel az infrastruktúra- és lakóépítési szektorban felgyorsulhat az építkezés – közölte a Crisil tanácsadó cég.
Még tavaly decemberben India meghosszabbította azon rendeletét, amely szerint az import szénalapú erőműveket teljes kapacitással kell működtetni egészen február 28-ig. Ez azonban nem jelenti azt, hogy India elhanyagolná a megújuló energiaforrásokra vonatkozó céljait. Az ország ambiciózus célt tűzött ki maga elé: 2030-ra az elektromosenergia-szükséglet 50%-át megújuló forrásokból kívánja fedezni. Ezen a téren már jelentős előrelépést ért el. India Új és Megújuló Energiaügyi Minisztériumának adatai szerint 2023 októberére a megújuló energiaforrások aránya meghaladta a 46,3%-ot az ország villamosenergia-termelési kapacitásában.
Indián és Kínán kívül a Global Energy Monitor szerint Banglades, Indonézia és Vietnám tartozik a legjelentősebb országok közé, amelyek új szénerőműveket építenek.
Vietnám várhatóan megelőzte Tajvant, és a világ ötödik legnagyobb szénimportőrévé vált, miután a tavalyi évben több mint egy évtizedes rekordot döntött meg szénimportjával.
Indonézia széntermelése 2023-ban elérte a 831 millió tonnát, ami új csúcsot jelent az ország Energia- és Ásványi Erőforrások Minisztériumának adatai szerint.
A Fülöp-szigetek villamosenergia-mixében a szén részaránya 2023-ban meghaladta Kínáét, így Délkelet-Ázsia leginkább szénfüggő országává vált az Ember Energy jelentése szerint.
„Kevés figyelmet fordítanak az energiahatékonyságra, amikor a szén ilyen olcsó” – mondta Dave Jones, az Ember Energy villamosenergia-elemzője.
A szén iránti erős kereslet általában egész Ázsiában részben annak a következménye, hogy az orosz-ukrán háború óta a gázárak megugrottak. Emiatt több jelentős szén importőr ország, mint Kína, India és Vietnám, visszafogta a gázalapú energiatermelési terveit – magyarázta Ian Roper, az Astris Advisory Japan KK nyersanyagstratégája.
A Nemzetközi Energiaüygni Hivatal (IEA) szerint a globális villamosenergia-fogyasztás 2025-től várhatóan tovább nő.
A mesterséges intelligencia is felgyorsította a világ energiaigényének növekedését. Jelentések szerint az adatközpontok energiaigénye világszerte meghosszabbíthatja a szén iránti keresletet.
A Moody’s Ratings jelentése szerint 2030-ra az adatközpontok villamosenergia-igénye meghaladhatja a 35 GW-ot, ami több mint kétszerese a 2022-ben regisztrált 17 GW-nak.
Mivel a globális villamosenergia-igény gyorsabban nő, egyre több iparági szereplő osztja az IEA előrejelzését, miszerint a széniránti kereslet rekordszinten marad.
Kiemelt kép: Unsplash