Fenntarthatóság

A hidrogéngazdaság jövője: Stratégiai egyeztetések a 4. Budapest Hydrogen Summit-on

NRGreport | 2025.02.24. 05:35

Immár negyedik alkalommal rendezik meg a Budapest Hydrogen Summit-ot, a régió vezető hidrogén konferenciáját. A konferenciára több mint 20 országból érkeznek a hidrogénpiac vezető szakértő, hogy megvitassák a technológia előtt álló lehetőségeket és kihívásokat a 2050-es klímacélok tükrében.

 

Az esemény fővédnöke Steiner Attila, energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár, aki megnyitja az idei konferenciát, és ismerteti a magyar kormány stratégiáját a hidrogéntechnológia terén.

Jorgo Chatzimarkakis, a Hydrogen Europe – a hidrogénipar szereplőinek érdekeit képviselő vezető európai szervezet – vezérigazgatója szintén felszólal a Budapesti Hydrogen Summit-on. Előadásában elemzi az iparág jelenlegi helyzetét és jövőbeni növekedését, valamint hogy hogyan járulhat hozzá a hidrogén a „Fit for 55” és az Európai Zöld Megállapodás céljainak eléréséhez.

A rendezvényen bemutatásra kerülnek olyan ambiciózus projektek, amelyek a hidrogén régiós felhasználását segítik elő. Cristian Călin, a Delgaz Grid zöldgáz programokért és dekarbonizációs megoldásokért felelős igazgatója ismerteti a 20HyGrid projekt eredményeit. Ennek célja annak vizsgálata, hogy a meglévő földgáz-hálózat alkalmas lehet-e hidrogén és földgáz keverékének háztartásokba történő eljuttatására, hozzájárulva a fűtési szektor szén-dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez.

Immár negyedik alkalommal rendezik meg a Budapest Hydrogen Summit-ot, a régió vezető hidrogén konferenciáját. (Fotó: Budapest Hydrogen Summit)

 

Matthias Greiml, az RAG Austria AG zöldgáz technológiákért felelős projektmenedzsere bemutatja az EUH2STARS projektet, amely a hidrogén földalatti tárolásának európai megvalósíthatóságát vizsgálja. Kriston Ákos, a Magyar Földgáztároló Zrt. vezérigazgatója pedig a magyarországi Akvamarin projekt státuszáról ad tájékoztatást.

A hidrogénszállítás szempontjából kulcsfontosságú régiós földgázrendszer-üzemeltetők – köztük az FGSZ (Magyarország), a Transgaz (Románia), a Bulgartransgaz (Bulgária), a GTSOU (Ukrajna) és a DESFA (Görögország) – vezetői is részt vesznek a konferencián. A szakértők azt vizsgálják, hogyan lehet a meglévő gázinfrastruktúrát a hidrogénszállítás céljára átalakítani és fejleszteni.

A Budapest Hydrogen Summit-on kiemelt figyelmet kapnak a hidrogéntermelési technológiák, különösen a zöld hidrogén előállításának lehetőségei és kihívásai. A résztvevők első kézből hallhatják a MOL-csoport tapasztalatait, amely egy éve adta át Közép- és Kelet-Európa legnagyobb, 10 megawattos zöld hidrogén üzemét Százhalombattán. Az MVM Csoport, a régió egyik legnagyobb energetikai vállalata szintén bemutatja hidrogénstratégiáját, céljait és terveit is.

A rendezvényen szó lesz továbáá az úgynevezett „hydrogen hub-ok” hidrogénvölgyek (hydrogen valleys) jelentőségéről, valamint a regionális együttműködésről és az ipari klaszterek szerepéről. A témában több hazai és nemzetközi szervezet vezetője is felszólal, köztük Lepsényi István, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség elnöke; Jan Weiterschut, a Szlovák Nemzeti Hidrogénszövetség elnöke; és Vesna Kučan Polak, a Horvát Szénhidrogén Ügynökség üzletfejlesztési igazgatója.

Változatos témákkal, az iparág vezető szaktekintélyeivel és egy egész napos szakmai programmal várják a résztvevőket a Budapest Hydrogen Summit-on, amely egyedülálló kapcsolatépítési platformot kínál a hidrogén szektor szereplőinek. Az eseménynek a Budapest Marriott Hotel ad otthont. További információk a rendezvény hivatalos weboldalán érhetők el.

 

Kiemelt kép forrása: Budapest Hydrogen Summit

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.