Az elektromos autókat sokan kulcsfontosságú eszköznek tartják a globális felmelegedés csökkentésében, valamint a levegőminőség javításában. Azonban lehet, hogy az EV-k (elektromos járművek) nem nyújtanak olyan átfogó megoldást, mint sokan gondolják.
Egy új kutatás szerint a fékpor, amelyet mind az elektromos, mind a belső égésű motoros (nem plug-in hibrid) járművek kibocsátanak, annyira mérgező, hogy még a dízelmotorok kibocsátott szennyező anyagainál is károsabb lehet.
Ez meglepő lehet, figyelembe véve, hogy az elektromos járművek erősen támaszkodnak a regeneratív fékezésre, amely jelentősen csökkenti a hagyományos súrlófékek használatát. Azonban az EV-k lényegesen nehezebbek, mint belső égésű társaik, ami azt jelenti, hogy amikor mégis használják a fékeiket, több port termelnek egy-egy megállás során. A Carscoops cikke részletezte a témát.
A regeneratív fékezés egy olyan technológia, amely a jármű mozgási energiáját elektromos energiává alakítja vissza fékezés közben, és azt az akkumulátorban tárolja későbbi felhasználásra. Ez csökkenti a hagyományos fékrendszer igénybevételét, mérsékli a fékpor kibocsátását, és növeli az elektromos járművek hatékonyságát.
A brit Southamptoni Egyetem kutatói megvizsgálták a különböző típusú fékbetétek által kibocsátott szennyező anyagok hatását a tüdő egészségére.
Az egyik fékbetét alacsony fémtartalmú volt, míg a másik három félfémes, nem azbeszt alapú organikus és hibrid kerámiabetét volt. Általában az „organikus” jelzésű termékeket egészségesebbnek gondoljuk, azonban a vizsgálatok azt mutatták, hogy a nem azbeszt tartalmú organikus fékbetétek okozták a legnagyobb gyulladást a tüdőben. Ezek még a dízelkibocsátásnál is károsabbnak bizonyultak. A tanulmány szerzői szerint az ilyen típusú fékbetétek a legelterjedtebbek az Egyesült Államokban, mivel olcsók, csendesek és viszonylag lassan kopnak.
Ezeket a betéteket az azbeszt alapú fékbetétek kiváltására fejlesztették ki, és rézszálakat tartalmaznak a jobb hővezető képesség érdekében, amit korábban az azbeszt biztosított. Az azbesztet eltávolították a kémiai összetételből, mivel kapcsolatba hozták többféle tüdőbetegséggel, azonban a modern betétek rézporát is összefüggésbe hozták olyan betegségekkel, mint a rák, az asztma és a krónikus tüdőbetegségek.
Kalifornia és Washington állam az Egyesült Államokban már elfogadtak olyan jogszabályokat, amelyek csökkentik a fékbetétek réztartalmát. Azonban ezek a szabályok inkább a vizek védelmét és az élővilág megóvását célozzák, nem pedig az emberi tüdő egészségét. Az Euró 7 kibocsátási szabályozások, amelyek 2026-ban lépnek érvénybe, szintén korlátozni fogják a fékpor kibocsátását. Valószínűleg ez csak az új autókat fogja érinteni, nem pedig a már forgalomban lévő alkatrészeket.
Jelenleg a világon nagyon kevés szabályozás létezik a nem kipufogócsőből származó járműkibocsátásra vonatkozóan, ideértve a gumiabroncsok által kibocsátott részecskéket is, amelyek szintén jelentős forrást jelentenek.
Az elektromos járművek használnak regeneratív fékezést, de hagyományos súrlófékekkel is rendelkeznek, ezért termelnek fékport, és mivel nehezebbek, több gumikopásból származó szennyező anyagot is kibocsátanak. Azonban fontos megjegyezni, hogy ezek mennyiségben eltörpülnek a belső égésű motorok kibocsátás mellett.
Kiemelt kép: Unsplash