A hasonló árkategóriájú Dacia Springgel ellentétben, amelyet Kínában gyárt a Dongfeng Renault, az új elektromos autót Európában fogják összeszerelni, így elkerülve az EU által a kínai importautókra kivetett vámokat. A Dacia egy vázlatrajzot is megosztott a közelgő modellről (kiemelt képünkön látható), amely egy ötajtós ferdehátú autót ábrázol, rövid motorháztetővel, szögletes kialakítással és nagy kerekekkel.
Luca de Meo az Autocarnak adott interjújában elárulta, hogy az új modell rekordidő alatt, mindössze 16 hónap alatt készül el, ami 2026 közepi bevezetést jelent.
A Renault Csoport vezetője büszkén nyilatkozott arról, hogy a vállalat a Renault Twingo E-Tech projekt kapcsán egy kínai kutatás-fejlesztési tanácsadó céggel kötött partnerség révén „kínai sebességre kapcsolt” az autófejlesztés terén, és hozzátette: „kihívok bármelyik versenytársat a világon, hogy ezt megtegye”.
A jelentősen frissített Dacia Spring az egyik legolcsóbb elektromos autó, amely jelenleg kapható az öreg kontinensen. (Fotó: Dacia)
De Meo azt is kijelentette: „Egy lépéssel tovább megyünk az elektromos autók megfizethetősége terén”, és megígérte, hogy az új modell ára 18 000 euró alatt marad. Összehasonlításképpen, a Dacia Spring legolcsóbb változata jelenleg 16 900 eurós indulóáron kapható Németországban. Az egyetlen másik elektromos autó, amely megközelíti ezt az árkategóriát, a Leapmotor T03, egy kínai modell, amelyet Európában a Stellantis gyárt.
A még névtelen Dacia modell a Renault Twingo E-Tech-hez és egy másik, jelenleg fejlesztés alatt álló, olcsó Nissan elektromos autóhoz kapcsolódik. Mindhárom modell a korábban CMF-BEV néven ismert, AmpR Small platform rövidebb változatára épül, amelyet a Renault 5 E-Tech is használ. Ez az elektromosautó-platform a CMF-B architektúrával áll rokonságban, amely jelenleg a Dacia teljes belső égésű motoros kínálatának alapját képezi.
A Renault 20 000 euró alatti árat tűzött ki célul a 2026-ban érkező Twingo E-Tech számára, ami azt jelenti, hogy a Dacia változat legalább 2 000 euróval (kb. 2 100 dollárral) olcsóbb lesz – ezt valószínűleg a román márka költségcsökkentési stratégiája teszi lehetővé.
Ennek ellenére a modern alapok jelentős fejlesztéseket hozhatnak a városi autó menetkomfortja, biztonsága, hatótávolsága és teljesítménye terén a Dacia Springhez képest. Utóbbi a CMF-A platform egy villamosított változatára épül, amelyet eredetileg feltörekvő piacokra terveztek. Jelenleg nem világos, hogy az új Dacia elektromos városi autó közvetlen utódja lesz-e a Springnek, amely még túl fiatal ahhoz, hogy kivezessék a gyártásból. Érdemes megjegyezni, hogy a valamivel nagyobb Dacia Sandero következő generációja is elérhető lesz teljesen elektromos változatban, amikor 2027-ben piacra kerül.
Kiemelt kép forrása: Dacia