2024 októberében a MOL Százhalombattát Péccsel összekötő termékvezetékén repedés keletkezett Gárdony zártkerti területén, amelynek következtében több száz köbméter benzin és gázolaj szivároghatott a talajba. A MOL felelős vállalatként azonnal reagált a helyzetre, és haladéktalanul megkezdte a kármentesítést, és azóta is teljes kapacitással dolgozik a terület megtisztításán.
A kárelhárítás részeként összesen 1614 tonna szennyezett földet szállítottak el, majd az elmúlt hónapokban a vállalat számos vizsgálatot végzett, hogy feltérképezze és nyomon kövesse a talaj állapotát és a szennyeződés kiterjedését.
A felmérés során kutatófúrásokat mélyítettek – megállás nélkül több héten keresztül – annak érdekében, hogy meg tudják határozni a szennyezettség kiterjedését – mind függőleges, mind pedig vízszintes irányokban. A felméréshez lefúrt kutakat úgy alakították ki, hogy amennyiben abban találnak gázolaj, illetve benzin szennyeződést, azt ki tudják onnan termelni. Jelenleg 22 db üzemanyag eltávolítására szolgáló kút üzemel a területen, amelyekkel kezdetben naponta 500-600, majd az automatizált, telepített szivattyúkkal működő rendszer üzembe állítását követően már napi 1100-1300 liter üzemanyagot távolítanak el a talajból. Ezzel egy időben a MOL egy speciális ún. talajmechanikai szondázást is elvégzett, annak érdekében, hogy nagyon alaposan meg tudjuk határozni a terület földtani tulajdonságait.
A felmérés eredményét tartalmazó és a jövőbeni további intézkedéseket meghatározó ún. Tényfeltárási záródokumentációt a MOL a mai nap folyamán nyújtotta be az illetékes hatóságok részére.
A vizsgálatok rámutattak arra, hogy a talajba jutott üzemanyag egy 15-17 méter mélyen feltárt agyagos képződményen („fekü”) terül szét, és ennek lejtése miatt a jövőben nem kizárható a szennyeződés lassú terjedése északi, észak-nyugati és nyugati irányba. Éppen ezért a szakértők javaslata alapján a terjedés megállításának legmegbízhatóbb módja egy L alakú izolációs (folyadékzáró) fal kiépítése. Az izolációs fal kialakítása során 1,3 m átmérőjű, kb. 27 m mély furatokba cementet és bentonitot tartalmazó zagyot juttatnak a szakemberek, amely a talajjal keveredve vízzáró falat képez. A 151 m hosszan megépülő fal 166 db furattal fogja megakadályozni a szennyezés terjedését.
A MOL elkötelezett a környezetvédelem és a felelősségteljes működés mellett. A kármentesítésre a vállalat több száz millió forintot költött eddig, ami a jövőben a milliárdos nagyságrendet is meghaladhatja.
A MOL szorosan együttműködik az illetékes hatóságokkal, a helyi önkormányzattal és a lakossággal. A vállalat weboldalán keresztül minden elérhető információt megosztott a lakosokkal, és a jövőben is tájékoztatja a nyilvánosságot az új fejleményekről. Az átláthatóság és a nyílt párbeszéd kiemelt szempont a kármentesítési folyamat során.
Kiemelt kép forrása: