A Föld felszínének 71 százalékát borító óceánok a világ egyik legértékesebb, ugyanakkor legkevésbé kiaknázott megújuló energiaforrásai közé tartoznak.
Az óceáni hullámenergia hatalmas lehetőségeket rejt, és jelentősen hozzájárulhat a tiszta energiaátmenethez. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az óceáni energiatermelésnek évente 33 százalékkal kell növekednie ahhoz, hogy 2050-re elérjük a nettó zéró kibocsátású világot.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) becslései szerint a hullámenergia évente közel 29 500 TWh villamos energiát termelhetne. Ez majdnem tízszerese Európa teljes éves áramfogyasztásának, és több mint amennyi villamos energiát a világ összesen termelt 2018-ban.
Nem szükséges extrém hullámzás a bója működéséhez. (Fotó: CorPower Ocean)
Dr. Stig Lundbäck szívspecialistát az emberi szív pumpálási mechanizmusa inspirálta, amikor 2009-ben társalapította a svéd CorPower Ocean hullámenergia-vállalatot. A hosszú évekig tartó hidrodinamikai kutatások során a vállalat kifejlesztette a „CorPack” nevű, tartós és könnyű anyagokból készült óriási bóját, amely a hullámok mozgását tiszta és stabil villamos energiává alakítja. A hullámenergia-projektről az EuroNews is beszámolt.
A CorPack működése hasonlít a szív hidraulikus nyomás által vezérelt pumpálásához. A szerkezet saját magán alkalmazott feszültséggel lehúzza a bóját, miközben a hullámok felfelé lökik azt. A hullámmozgás forgássá alakul, amelyet generátorok alakítanak villamos energiává. A hullámenergia-átalakító mechanizmusa lehetővé teszi, hogy egy viszonylag kis méretű és alacsony költségű eszköz nagy mennyiségű energiát termeljen – magyarázza a CorPower Ocean egyik képviselője.
„A CorPower folyamatosan haladt előre a fejlesztési szakaszokon, befektetéseknek és kutatási támogatásoknak köszönhetően, különösen az EU-tól.”
A cég első teljes méretű hullámenergia-átalakító eszköze Portugália északi partjainál, Aguçadora közelében van telepítve, és a portugál elektromos hálózatba táplál energiát.
A csapat mellett látszik, milyen hatalmas a szerkezet. (Fotó: CorPower Ocean)
Az IEA szerint a napenergia 2024-ben a világ energiatermelésének hét százalékát adta. Az előrejelzések szerint a napenergia a világ villamosenergia-igényének csaknem felét, míg a szélenergia körülbelül egyharmadát fogja fedezni a következő két évben.
Ennek ellenére a hullám- és árapályenergia lemaradóban van a tiszta energia versenyében. „A legfőbb kihívás a versenyképesség” – mondja Rodrigues. „A hullámenergia olyan követelményeknek kell megfeleljen, amelyek biztosítják az állandó teljesítést az extrém tengeri körülményeknek való ellenállás közben.”
A siker kulcsa elsősorban tehát a technikai megvalósíthatóság, és ezt követi a gazdasági életképesség, a társadalmi elfogadottság és a megfelelő támogató politikák.
Kiemelt kép: CorPower Ocean