Az éghajlatváltozás világszerte minden eddiginél gyorsabb gleccserolvadást okoz, állapította meg egy új tanulmány. A jégtömegek 2000 óta átlagosan több mint 5 százalékkal zsugorodtak, és az elmúlt évtizedben ez a folyamat felgyorsult.
A tudósok már régóta tudják, hogy a gleccserek – az ember okozta éghajlatváltozás jelzői – egyre gyorsabban olvadnak. Azonban ez az új tanulmány, amely a Nature folyóiratban jelent meg, különböző kutatási eredményeket összegezve a legátfogóbb képet nyújtja a problémáról.
„Azok a régiók, amelyek időtlen idők óta gleccserekkel rendelkeztek, elveszítik a jégikonokat” – mondja Tyler Sutterley, a Washingtoni Egyetem Poláris Tudományok Központjának vezető kutatója. Sutterley az egyik szerzője annak a globális kutatói együttműködésnek, amely a Glacier Mass Balance Intercomparison Exercise (GlaMBIE) néven ismert.
A példa nélküli gleccserolvadás számos katasztrófához vezet, magyarázza a GlaMBIE csapata, amit az EuroNews is taglalt. Emberek millióinak veszélyezteti az édesvízforrásait és látványosan emeli a tengerszintet, ami szintén katasztrofális következményekkel jár.
A gleccserek olvadásának üteme egyre gyorsul. (Fotó: Canva)
A 21. század kezdete óta a gleccserek több mint 6500 milliárd tonna (azaz 5 százaléknyi) jeget veszítettek – ez évente nagyjából 270 milliárd tonnát jelent. Hogy ezt perspektívába helyezzük, a tanulmány vezető szerzője, Michael Zemp elmondta a BBC Newsnak, hogy 270 milliárd tonna jég egyenértékű az egész világ népességének 30 évi vízfogyasztásával, feltételezve, hogy minden ember napi három litert használ.
A gleccserek tömegvesztesége körülbelül 18 százalékkal nagyobb, mint a grönlandi jégtakaróé, és több mint kétszerese az antarktiszi jégtakaró veszteségének, jegyzik meg a kutatók. Az Alpok veszíti el leggyorsabban a gleccsereit: 2000 óta közel 40 százalékuk eltűnt. A Közel-Kelet, Új-Zéland és Észak-Amerika nyugati területei szintén több mint 20 százalékos gleccsercsökkenést szenvedtek el.
A közel 7 billió tonna gleccserjég olvadása 2000 óta közel 2 centiméterrel emelte meg a tengerszintet. Ezzel a gleccserolvadás a második legnagyobb tényező a tengerszint-emelkedésben, közvetlenül az óceánok melegedése miatti víztérfogat-növekedés után, amelynek katasztrofális következményei lehetnek.
A NASA adatai szerint a globális tengerszint 1992 óta már több mint 10 centiméterrel emelkedett, és a következő évtizedekben még gyorsabb növekedés várható.
A „beépült” éghajlatváltozás miatt a gleccserek az elkövetkező években továbbra is olvadni fognak. Még akkor is, ha az emberiség ambiciózusabb lépéseket tesz a globális felmelegedés lassítására, mivel a gleccserek lassan reagálnak a klímaváltozásra.
Az emberiség klímaválságra adott válaszai a jövőben is óriási hatással lesznek a gleccserek fennmaradására. A tanulmány szerint a klímavédelmi intézkedések jelenthetik a különbséget aközött, hogy a világ gleccserjégének egynegyedét vagy közel felét veszítjük el, ha a jelenlegi kibocsátási ütem folytatódik.
„Minden egyes tized foknyi elkerült melegedés megmenthet néhány gleccsert, és megóvhat minket számos káros következménytől” – teszi hozzá Prof. Zemp.
Kiemelt kép: Canva