Rezsi   A rovat támogatója az MVM Zrt.

Csökkenhetnek az energiaárak? Ezt célozza az Európai Bizottság új terve

S.Rita | 2025.03.07. 06:05

A tervezet szerint, ami az energia megfizethetőbbé tételét célozza, a környezeti terhek csökkentése és az ÁFA-mérséklés segíthet az európai fogyasztók költségeinek enyhítésében – azonban a reformok 2021 óta patthelyzetben vannak.

 

A stratégia részletei

A cselekvési tervezetben olvasható részletek szerint (amelyekről mi is beszámoltunk) az Európai Bizottság támogatja az EU kormányait a 2021-ben javasolt Energia-adózási Irányelv reformjának elfogadásában. Ennek célja az energiaköltségek csökkentése, hogy Európa versenyképesebb legyen Kínával és az Egyesült Államokkal szemben.

Az adózási kérdések azonban azon kevés EU-s politikai területek közé tartoznak, ahol a jogszabályok elfogadásához mind a 27 tagállam egyhangú támogatása szükséges, és a reform végrehajtása emiatt akadályokba ütközik.

Az EU Tanácsában évek óta holtpontra jutottak a tárgyalások, különösen azzal kapcsolatban, hogy a légi- és hajózási ipar továbbra is adómentesen használhassa-e a fosszilis tüzelőanyagokat – írja az Euronews.

A szöveg szerint a Tanácsnak véglegesítenie kéne a 2021-ben javasolt Energia-adózási Irányelvet, amelynek célja az energia termékek adózásának összhangba hozása az EU energia- és klímapolitikájával. Ezen felül a tiszta technológiák előmozdítása, valamint az elavult mentességek és kedvezményes adókulcsok megszüntetése is a részét képezi. Ezek jelenleg mind a fosszilis tüzelőanyagok használatát támogatják.

 

Lakossági szinten is szükség van a reformokra

A javasolt reformok közé tartozik az alacsony jövedelmű háztartások adókedvezménye. Az Európai Parlament ipari és energiaügyi bizottsága korábban véleményt fogadott el a javaslatról. Ebben az EU-t arra szólította fel, hogy erősítse meg a reformot olyan intézkedésekkel, amelyek ösztönzik a helyi önellátást, az energiát tároló, megosztó és felhasználó rendszereket.

A bizottság szerepe azonban csupán tanácsadó jellegű, és bár a végső döntés az EU Tanácsán múlik, a reform addig nem haladhat előre, amíg a parlament gazdasági bizottsága el nem fogadja saját álláspontját.

A költségcsökkentési terv iránymutatást ígér a kormányok számára az elektromos energia terheinek minimalizálásáról. A terv nemcsak az adózási megoldásokat veszi figyelembe, hanem piaci alapú intézkedéseket is javasol. Ilyenek például a keresletcsökkentés ösztönzése a csúcsidőszaki áremelkedések mérséklésére, valamint az energiahatékonysági fejlesztések támogatása.

 

A japán modell

Az energiaárak csökkentésének egy másik javasolt módja az LNG-import „keresletösszevonása”. Ez lehetővé tenné, hogy az EU vásárlói együttes gazdasági erejüket kihasználva alacsonyabb árakat érjenek el a közös beszerzési megállapodásokkal.

A tervezet továbbmegy, javasolva egy „japán modell” alkalmazását, amely szerint az európai országok beruháznának gáztermelő országok exportlétesítményeibe, hogy szorosabb kapcsolatot építsenek ki a beszállítókkal.

A Bizottság arra törekszik, hogy elválassza a lakossági villamosenergia-számlákat a magas és ingadozó gázáraktól. Ezt részben azáltal érné el, hogy elősegíti a hosszú távú energiavásárlási megállapodásokat a megújuló energia-termelőkkel, együttműködve az Európai Beruházási Bankkal.

 

Kiemelt kép: Unsplash

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.