Kína hivatalosan is elindította idei első atomerőművi építkezését Guangdong tartományban. A Lufeng atomerőmű első blokkjának alapozása hétfőn fejeződött be, ezzel kezdetét vette egy modern nukleáris reaktor építése, amely
jelentősen csökkentheti az ország fosszilis energiahordozóktól való függőségét.
Az új egység egy harmadik generációs nyomottvizes reaktor (PWR), a CAP1000-es modell, amely fejlett biztonsági rendszereket, digitális építési technológiákat és automatizált hegesztést alkalmaz. A fejlesztést a China General Nuclear Power Corporation (CGN) irányítja – írta meg az Interesting Engineering.
A Lufeng atomerőmű projekt hétfőn kezdte meg az 1. blokk építését. (Fotó: People’s Daily)
A Lufeng atomerőmű hat reaktorral fog üzemelni, amelyek közül az 5. és 6. blokk építése már 2022 és 2023 óta zajlik. Ezek a Hualong One nevű, Kína saját fejlesztésű nukleáris technológiájára épülnek. A projekt jelentős hatással lesz az ország energiamérlegére:
teljes kapacitáson évente körülbelül 52 milliárd kilowattóra villamos energiát állít elő, ami évente 15,77 millió tonna szén felhasználásának kiváltásával jár, és 42,69 millió tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. Összehasonlításképp: a Paksi Atomerőmű 2024-ben 16 milliárd kilowattórát termelt.
Kína egyre gyorsabban bővíti nukleáris infrastruktúráját. Az elmúlt három évben évente tíz új reaktor építését hagyták jóvá, és további blokkok engedélyezése is folyamatban van. A tervek szerint 2025 végére az ország teljes nukleáris kapacitása eléri a 65 gigawattot, ez pedig jelentősen erősíti Kína vezető szerepét az atomenergiában.
Kiemelt kép: Unsplash