A MOL kiemelt stratégiai célja, hogy minél több saját forrásból termelt zöld energiával erősítse Magyarország energetikai függetlenségét. Ennek részeként a vállalat 2026 második felére egy 48 MW kapacitású napelemparkot is felépít Tiszaújvárosban, és 2030-ig akár évi 2500 GWh megújuló villamosenergiát is felhasználhat.
Dr. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója:
A MOL az Optimum Vogt Kft.-től, az Ib vogt GmbH leányvállalatától vásárolta meg a Naperőmű Farm Kft.-t, amely 100 hektáron építette fel a ballószögi napelemparkot. A 113 000 panelből álló létesítmény 20 000 magyar háztartás éves fogyasztásának megfelelő áramot termel, és a legmodernebb technológiát alkalmazza: a napelemek a nap mozgását követve maximalizálják a termelést.
A MOL és partnerei 73,8%-os részesedéssel rendelkeznek az ALTEO Nyrt.-ben, amely ~110 MW megújulóenergia-kapacitással bír. A MOL jelenleg 6 magyarországi és egy horvátországi napelemparkot üzemeltet, összesen 45 MW kapacitással, és 2026-ra ezt 200 MW fölé tervezi növelni.
Fenntarthatósági stratégiájának részeként a MOL tavaly elindította a régió legnagyobb, 10 MW-os zöld hidrogén üzemét Százhalombattán, amely évente 1600 tonna karbonsemleges hidrogént állít elő az üzemanyaggyártáshoz. A vállalat további zöld hidrogén üzemeket tervez Rijekában és Pozsonyban.
Kiemelt kép forrása: Pixabay