Innováció

Itt a napelemes szövet, amely forradalmasíthatja az építészetet

G. Sziszi | 2025.03.11. 05:35

A különleges anyag nemcsak energiatakarékos, hanem esztétikus is, így kiválóan alkalmazható városi épületek homlokzatán vagy bonyolult építészeti formákon.  

 

A Cornell Egyetem kutatói egy új, könnyű és rugalmas napelemes szövetet fejlesztenek, amely a HelioSkin nevet kapta – írta meg az Interesting Engineering. A hagyományos, merev napelemekkel szemben a HelioSkin egyedi kialakítása lehetővé teszi, hogy az épületek szerkezetéhez igazodva optimalizálja a napfény elnyelését. A kutatócsoport célja, hogy a napenergia-hasznosítást még szélesebb körben elérhetővé és vonzóbbá tegyék.

Amiért igazán szenvedélyesen rajongunk, az az, hogy a rendszer nemcsak passzív módon termelhet energiát, hanem a városi vagy városi-vidéki környezetben is képes átformáló közeget teremteni” – mondta Jenny Sabin, a Cornell Egyetem Építészeti, Művészeti és Tervezési Főiskolájának építészprofesszora egy nyilatkozatban.

A csapat célja, hogy olyan napelemes felületet hozzon létre, amely rugalmasan illeszkedik különböző struktúrákhoz, miközben segíti az épületek energiahatékonyságát. A HelioSkin képes csökkenteni az épületek fűtéséhez, világításához és hűtéséhez kapcsolódó CO2-kibocsátás jelentős részét.

A HelioSkin lehetséges alkalmazási módja. (Fotó: Anita Lin/YouTube)

 

A természet ihlette technológia

A HelioSkin fejlesztése során a kutatók a növények természetes napkövető képességéből merítettek ihletet. A technológia különösen fontos szerepet tölthet be a fenntartható építészetben, hiszen az Egyesült Államok üvegházhatású gázkibocsátásának 40 százaléka az épületekből származik.

A tervezés során a kutatók ötvözték a számítógépes modellezést, a 3D nyomtatást és a digitális gyártási technológiákat. Emellett a növények sejtfejlődési mechanizmusait is tanulmányozták, hogy reprodukálni tudják a napfényhez igazodó mozgásokat.  

Már kitaláltuk, hogyan fordítsuk le a növényi sejtjeink követési mechanizmusát Jenny építészeti szoftverébe. Most el kell kezdenünk kitalálni, hogyan lehet ezt az átmenetet a HelioSkinben megvalósítani” – mondta Adrienne Roeder, a Cornell Egyetem professzora.

 

Új lehetőségek az építészetben és a reklámiparban

A fejlesztők különös figyelmet fordítanak a felhasználói igényekre, ezért az építészek, várostervezők és energiaipari szakértők véleményét is beépítik a projektbe. Az egyik váratlan felismerés az volt, hogy a HelioSkin nemcsak napelemes burkolatként, hanem dinamikus reklámfelületként is használható.

A kutatócsapat együttműködik az E Ink vállalattal, hogy a HelioSkin egyfajta digitális kijelzőként is működhessen. A rugalmas anyag lehetővé teszi, hogy stadionok és kereskedelmi épületek homlokzatán változó mintázatokat vagy hirdetéseket jelenítsenek meg, miközben a rendszer továbbra is energiát termel.

Az E Ink által alkalmazott nyomtatási technológia lehetővé teszi a fotovoltaikus panelek tömeggyártását megfizethető áron. Ez a módszer hasonlít a perovszkit napelemek gyártására, amelyek olcsóságuk miatt egyre népszerűbbek.

 

 

Kiemelt kép: Ryan Young/Cornell University

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.