A magyar lakosság nyitott a szelektív hulladékgyűjtésére: válaszadók 63%-a – saját bevallása szerint – elkülönítve gyűjti a műanyaghulladékot. A papírnál ez az arány 60%, a fémnél 50%, az üvegnél 50%, a gumiabroncsnál 46%, míg a használt olaj és sütőzsiradék esetében 39%, a konyhai zöldhulladéknál 45%, a textilhulladéknál 30%, az ételmaradékoknál pedig 27% – derült ki a MOHU megbízásából készült országos kutatásból.
Bár a lakossági attitűdök lassan változnak, lehet látni az edukáció és a hulladékgazdálkodás terén bevezetett intézkedések pozitív hatásait: 2023-hoz képest nőtt a szelektálók aránya a konyhai zöldhulladék, az ételmaradék, a gumiabroncs és a textilhulladék esetében, és minden második válaszadó teljes mértékben egyetért azzal is, hogy a fenntartható jövő érdekében a hulladéknak újjá kell születnie.
Majdnem minden lakos részben egyetért azzal, hogy több hulladékot kell újrahasznosítani, de igazán jelentős változást egy kérdéskörben mutatnak az eredmények: ma már a válaszadók közel 40 százaléka meg van győződve arról, hogy a hulladék értékes energiaforrás.
Egyre nyitottabb a magyar lakosság a körforgásos gazdaságot erősítő megoldásokra, így például a szelektív hulladékgyűjtésre. (Fotó: Unsplash)
A lakosság pozitív fenntarthatósági attitűdjei visszaköszönnek a tavaly bevezetett visszaváltási rendszer eredményeiből is: március elejéig a magyarok 1,4 milliárd újrahasznosítható palackot, üveget és dobozt váltottak vissza. A változás ennek ellenére fokozatosan történik, és még sok beruházásra és társadalmi szemléletformálásra van szükség ahhoz, hogy a jelenlegi mintegy 30-ról 65 százalékra emelkedjen a magyarországi újrahasznosítási arány. A MOHU több százmilliárd forintot fordít a hulladékgazdálkodási rendszer újjáépítésére. Az első lépések már érezhetőek: megkezdődött a hulladékudvar hálózat fejlesztése, egy év alatt 1500-ról 3000-re emelkedett a textilgyűjtő konténerek száma, illetve idéntől az ország összes, 5000 főnél nagyobb településén havonta kétszer járnak a szelektív hulladékot gyűjtő autók, ott is, ahol korábban ez csak egyszer történt meg.
A MOL a következő években mintegy 1 milliárd dollárt fordít a körforgásos gazdaságot támogató beruházásokra: a hulladékfeldolgozás és az italcsomagolások visszavételi rendszerének fejlesztése mellett az alternatív üzemanyagok gyártása és alacsony karbon lábnyomú közlekedés is kiemelt stratégiai célja a vállalatnak.
Kiemelt kép forrása: Unsplash