A Honda a 23. Nemzetközi Hidrogén- és Üzemanyagcella Expón mutatta be Tokióban legújabb üzemanyagcellás modulját, amely jelentős előrelépést hozhat a hidrogénmeghajtású járművek piacán.
A fejlesztés egyik legkiemelkedőbb eredménye, hogy a rendszer teljesítménysűrűsége a háromszorosára nőtt, miközben a tartósságát is megduplázták, ami hosszabb élettartamot és alacsonyabb karbantartási költségeket jelent.
Az új modul teljes egészében a Honda saját fejlesztése, szemben a korábbi modellel, amelyet a General Motors-szal közösen fejlesztettek ki – írta meg az Interesting Engineering. A vállalat szerint az új technológia gyártási költsége 50%-kal alacsonyabb lesz, így az üzemanyagcellás járművek elérhetőbbé válhatnak a piacon.
Az új modult úgy alakították ki, hogy mérete kisebb legyen, miközben teljesítménye jelentősen növekedjen. (Fotó: Honda)
A Honda mérnökei úgy alakították ki az új üzemanyagcellás modult, hogy annak mérete kisebb legyen, miközben teljesítménye jelentősen növekedjen.
A mindössze 550 font (kb. 250 kg) súlyú modul könnyebben telepíthető, így szélesebb körben alkalmazható, nemcsak járművekben, hanem helyhez kötött áramforrásokban is. Az új rendszer rendkívüli hatékonysággal működik szélsőséges hőmérsékleteken, -30°C és +60°C között, valamint akár 3500 méteres tengerszint feletti magasságban is.
A vállalat első körben 300 darab, ilyen üzemanyagcellás modullal felszerelt CR-V modellt tervez gyártani, amelyeket a kaliforniai piacra szánnak. Az Egyesült Államok ezen régiója az egyetlen, ahol elegendő hidrogéntöltő állomás áll rendelkezésre a technológia széles körű használatához.
A Honda azonban ennél szélesebb körben is hasznosítani kívánja a fejlesztést.
A sorozatgyártás megkezdését 2027-re tervezik, ami jelentős lépés lehet a hidrogénmeghajtású járművek és egyéb energiatárolási megoldások elterjedése felé.
Az 1948 szeptemberében alapított Honda Motor Co. Ltd. létezése első percétől fogva kivételes színvonalú mérnöki teljesítményéről ismert. (Fotó: Honda)
A Honda az üzemanyagcellás modul mellett bemutatta saját fejlesztésű üzemanyagcellás generátorát is, amely megbízható és környezetbarát megoldást kínál vészhelyzeti áramellátásra.
A rendszer akár 250 kW teljesítményt képes biztosítani, és több egység összekapcsolásával az összteljesítmény meghaladhatja az 1000 kW-ot.
A generátor egyik legnagyobb előnye, hogy teljesen zéró kibocsátású, vagyis sem szén-dioxidot (CO₂), sem nitrogén-oxidokat (NOx) nem bocsát ki, így kiváló alternatívát jelent a hagyományos dízelgenerátorokkal szemben.
A Honda nincs egyedül a hidrogénüzemanyagcellás fejlesztések terén. A Toyota nemrégiben mutatta be harmadik generációs üzemanyagcellás rendszerét, amely kétszer hosszabb élettartamot és 20%-kal nagyobb hatótávolságot kínál.
Kiemelt kép: Pixabay