NRGreport | 2025.03.28. 13:41
A MOL egy 40 MWh energiatárolási kapacitású villamosenergia-tároló rendszert épít fel Tiszaújvárosban, a MOL Petrolkémia területén. Ez lesz Magyarország legnagyobb akkumulátoros tárolója, amit közvetlenül a végfogyasztó mellé telepítenek. A beruházásnak köszönhetően a MOL beléphet a MAVIR által működtetett rendszerszintű szolgáltatások piacára. A 6,591 milliárd forintból megvalósuló létesítménynek fontos szerepe lesz az országos elektromos hálózat ingadozásainak kiegyensúlyozásában. A MOL Magyarországon 2030-ra összesen több 100 MWh-nyi tárolórendszert tervez kiépíteni. A beruházáshoz, amelyhez – a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium koordinációja mellett – az Európai Unió 2,699 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében.
A MOL-csoport stratégiájában kiemelt szerepe van a megújuló energiának, amelynek hatékony használatához elengedhetetlen az akkumulátoros energiatároló kapacitás kiépítése. A tiszaújvárosi egység az országos átviteli hálózatot fogja támogatni a hálózati ingadozások kiegyensúlyozásával. Ennek a kereskedelmi részét az Alteo fogja végezni.
A MOL és partnerei 73,8%-os részesedést birtokolnak az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-ben, amely ~110 MW megújulóenergia alapú erőművi (szél, nap, víz, biogáz) kapacitással rendelkezik, valamint jelenleg a Magyarországon működő energiatároló összkapacitás mintegy 40 százalékát biztosítja.
Az ország energiaimportjának csökkentéséhez és a zöld átmenethez elengedhetetlen a megújuló energiaforrások arányának növelése. Az időjárásfüggő termelőegységek – mint a napelem parkok, szélerőművek – fokozzák a hálózat ingadozását, amelynek kiegyensúlyozásához az energiatárolók mennyiségének fokozatos növelése is fontos országos szinten.
„Nemrég jelentettük be, hogy az ország egyik legnagyobb napelemparkját fogjuk megépíteni Tiszaújvárosban, most pedig együtt ünnepelhetjük, hogy a megújuló energiatermelés mellé tárolókapacitás is létesítünk. Pontosan ilyen lépések kellenek a stratégiánkban megfogalmazott okos átmenethez: ez a projekt ugyanis nemcsak az energiaellátás stabilitását és megbízhatóságát növeli, de hozzájárul a környezetvédelemhez és a gazdaságfejlesztéshez is. A jövő energiarendszereinek fejlesztése során az akkumulátoros tárolóegységek integrációja elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy hatékonyan, rugalmasan és megbízhatóan használjuk fel az energiaforrásokat” – mondta Áldott Zoltán, a MOL Felügyelő Bizottság elnöke.
A beruházás 6,591 milliárd forintból valósul meg, amelyhez – a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium koordinációja mellett – az Európai Unió 2,699 milliárd forint támogatást nyújt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében.
Az akkumulátoros táróló várhatóan 2026. első negyedévében készül el.
Kiemelt kép forrása: MOL-csoport