A sűrített levegős energiatároló rendszerek (CAES) az alacsony energiaigényű időszakokban levegőt komprimálnak és föld alatti tárolókban helyeznek el. Amikor azonban az energiaigény megnő, ezt a levegőt felszabadítva elektromos energiát tudnak termelni.
A kutatók egy új, geotermikus energiával segített, sűrített levegős energiatárolási rendszert mutattak be, amely kimerült olaj- és gázkutakat használna fel. A Science Daily oldalán olvashattunk az innováció részleteiről.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége szerint körülbelül 3,9 millió ilyen kút található az országban. A kutatás szerint ezzel a technológiával 9,5%-kal növelhető a hatékonyság a jelenlegi rendszerekhez képest.
Ez azt jelenti, hogy a tárolt energia nagyobb hányada visszanyerhető és villamos energiává alakítható, ami növelheti az üzemeltetők nyereségét.
A kiürült olaj- és gázkutak újrahasznosítása lehetővé tenné az ipar számára, hogy hozzáférjen a föld alatti forró kőzetrétegek geotermikus hőjéhez, kiküszöbölve új kutak fúrásának kezdeti költségeit, és vonzóbbá téve a technológiát a szektor számára.
A sűrített levegő nyomása a hőmérséklet emelkedésével nő, ami azt jelenti, hogy a fűtött kutak nagyobb energiát tárolhatnak. Amikor elektromos energiára van szükség, a felmelegített, sűrített levegő felszabadul, és egy turbinát meghajtva áramot termel.
A megújuló energiaforrások tárolása mindig kihívást jelent. (Fotó: Pexels)
A kutatócsoport numerikus modellezéssel igazolta, hogy a CAES rendszerek elhagyott olaj- és gázkutakba telepítve jelentősen növelik a rendszeren belüli levegő hőmérsékletét.
Az olyan energiatárolási megoldások, mint a CAES, kulcsfontosságúk a tiszta energiára való átállás során, mivel segítenek kezelni a megújuló energiaforrások időszakos ingadozását. Az energiatárolás biztosítja a hálózat stabilitását azzal, hogy a felesleges energiát eltárolja, majd szükség esetén felszabadítja.
Az elhagyott olaj- és gázkutak újrahasznosítása csökkentheti a környezeti kockázatokat és új munkahelyeket teremthet a hagyományos energiaszektorban. Pennsylvaniában például több százezer elhagyott kút lehet, amelyek metánt szivárogtathatnak a levegőbe és a felszín alatti vizekbe.
Kiemelt kép: Unsplash