Rezsi   A rovat támogatója az MVM Zrt.

Láthatatlan napenergia: a jövő ablakai egy új innovációval titokban áramot termelhetnek

Devenyi Dalma | 2025.04.02. 06:05

Nemzetközi kutatók egy csoportja rekordot döntő áttetsző napelemet fejlesztett ki, amelynek hatékonysága eléri a 12,3%-ot. Az új napelem perovszkit és organikus rétegeket kombinál, és körülbelül 30%-os áttetszőséggel rendelkezik.

 

A kutatócsoport kilenc partnerből áll, hét ország részvételével. A projekt partnerei közé tartozik a Dél-dániai Egyetem, a Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, a Római Tor Vergata Egyetem, valamint a Párizsban működő Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (Centre National de la Recherche Scientifique). A kutatást az EU által támogatott CitySolar projekt finanszírozta, a CitySolar projektet pedig az olasz Nemzeti Kutatótanács koordinálja az InterestingEngineering beszámolója szerint.

A kutatók szerint az új napelem a perovszkit és az organikus napelemek kombinációjával képes a fénykép spektrum különböző részeit hasznosítani.

„A tandem napelem elsősorban az infravörös és az ultraibolya tartományból nyeri az energiát, de nem a látható fényből” – magyarázta Morten Madsen professzor, a Dél-dániai Egyetem kutatója és a projekt vezető tudósa. „Ez lehetővé teszi, hogy új hatékonysági szabványokat állítsunk fel a félig áttetsző napelemes ablakok számára” – tette hozzá.

napelem_pixabay

Ipari és lakossági szinten is használhatóak lenne az új innováció. (Fotó: Pixabay)

Beépíthető az ablaküvegekbe

Madsen professzor szerint az új napelem rendkívül költséghatékony a perovszkit és az organikus napelemekben használt szénalapú anyagok alacsony ára miatt.

Mivel az új cellák nem blokkolják a látható fényt, zökkenőmentesen beilleszthetők az épületek ablakükeibe, lehetőséget biztosítva az elektromos áram termelésére az esztétikai megjelenés vagy az építészeti tervezés megváltoztatása nélkül.

Az új áttetsző napelemeket fejlesztő csapat arra számít, hogy a technológia kulcsszerepet játszik majd az épületekbe integrált energiamegoldásokban. Az eszköz azonban még messze van a kereskedelmi forgalomba hozataltól, mivel az egyensúly megteremtése a költségek, az esztétika és a hatékonyság között kihívást jelent. Madsen professzor megjegyezte, hogy a csapat jelenleg ipari partnerekkel folytat tárgyalásokat a jövőbeli alkalmazások lehetőségeiről.

A legnagyobb akadály továbbra is a finanszírozás, mivel további beruházásokra van szükség a technológia elterjedéséhez.

„Meg tudjuk növelni a jelenlegi gyártási kapacitást, de ehhez ipari partnerekre van szükségünk” – mondta Madsen. „Még várnak ránk kutatási fejlesztések, de ami fontos, hogy pontosan tudjuk, hol vannak a kihívások, és van egy stratégiánk ezek leküzdésére” – tette hozzá.

 

Lehetőség a skálázhatóságra

Az áttetsző napelemeket, amelyeket fotovoltaikus üvegnek is neveznek, már korábban is fejlesztették, prototípusok már 2014-ben megjelentek. Például a Michigan State University kutatói néhány évvel ezelőtt egy lehúzható mintázati technikát dolgoztak ki, amely lehetővé tette az organikus félvezetők törékenyebb formáinak előállítását. Koreai tudósok 2020-ban szinte 100%-os áttetszőséget értek el hasonló fejlesztésekkel.

Az áttetsző napelemek a CitySolar projektben költséghatékony, gyakorlati megoldást kínálnak a megújuló energia integrálására az épületekbe anélkül, hogy az esztétikát vagy a láthatóságot befolyásolnák.

 

Kiemelt kép: Pixabay

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.