A kutatócsoport kilenc partnerből áll, hét ország részvételével. A projekt partnerei közé tartozik a Dél-dániai Egyetem, a Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, a Római Tor Vergata Egyetem, valamint a Párizsban működő Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (Centre National de la Recherche Scientifique). A kutatást az EU által támogatott CitySolar projekt finanszírozta, a CitySolar projektet pedig az olasz Nemzeti Kutatótanács koordinálja az InterestingEngineering beszámolója szerint.
A kutatók szerint az új napelem a perovszkit és az organikus napelemek kombinációjával képes a fénykép spektrum különböző részeit hasznosítani.
Ipari és lakossági szinten is használhatóak lenne az új innováció. (Fotó: Pixabay)
Madsen professzor szerint az új napelem rendkívül költséghatékony a perovszkit és az organikus napelemekben használt szénalapú anyagok alacsony ára miatt.
Az új áttetsző napelemeket fejlesztő csapat arra számít, hogy a technológia kulcsszerepet játszik majd az épületekbe integrált energiamegoldásokban. Az eszköz azonban még messze van a kereskedelmi forgalomba hozataltól, mivel az egyensúly megteremtése a költségek, az esztétika és a hatékonyság között kihívást jelent. Madsen professzor megjegyezte, hogy a csapat jelenleg ipari partnerekkel folytat tárgyalásokat a jövőbeli alkalmazások lehetőségeiről.
A legnagyobb akadály továbbra is a finanszírozás, mivel további beruházásokra van szükség a technológia elterjedéséhez.
Az áttetsző napelemeket, amelyeket fotovoltaikus üvegnek is neveznek, már korábban is fejlesztették, prototípusok már 2014-ben megjelentek. Például a Michigan State University kutatói néhány évvel ezelőtt egy lehúzható mintázati technikát dolgoztak ki, amely lehetővé tette az organikus félvezetők törékenyebb formáinak előállítását. Koreai tudósok 2020-ban szinte 100%-os áttetszőséget értek el hasonló fejlesztésekkel.
Az áttetsző napelemek a CitySolar projektben költséghatékony, gyakorlati megoldást kínálnak a megújuló energia integrálására az épületekbe anélkül, hogy az esztétikát vagy a láthatóságot befolyásolnák.
Kiemelt kép: Pixabay