Innováció

A kínai szuperakkumulátor gyorsabban feltölt, mint amíg a reggeli kávéd lefő

S.Rita | 2025.04.03. 05:35

Kína új turbó akkumulátora kevesebb, mint 1 perc alatt tölthető, de nemcsak a gyorsasága miatt figyelemreméltó. Az új eljárással készült akkumulátorok 500 gyorstöltési ciklus után is megőrizték eredeti kapacitásuk 77%-át.

 

Kínai tudósok egy új anyag alkalmazásával javítottak az akkumulátorok töltési idején anélkül, hogy csökkentették volna azok energiatároló képességét vagy élettartamát. Az InterestingEngineering-en ismertetett innováció alkalmazásával növelték az ionmobilitást, amely lehetővé teszi a gyorsabb töltést.

A kutatócsoport niobium-wolfram-oxidot (NbWO) használt a töltési folyamat felgyorsítására. Az új anyag különösen alkalmas lehet olyan alkalmazásokhoz, ahol a lítiumion-akkumulátorokat egy percen belül kell feltölteni. A kutatók megállapították, hogy ennek az anyagnak a gyors töltési képessége egy érdekes, rátától függő rácslazulási folyamatból ered, amely a Jahn-Teller-hatáshoz kapcsolódik.

 

NbWO kristályszerkezete különbözően reagál a töltési sebességre

A kutatók elektronmikroszkópiával feltárták, hogy a Nb16W5O55 kristályokban irányított Li+ transzportmechanizmus zajlik, amely a gyorstöltés szűk keresztmetszetét képezi, megakadályozva a deszolvatált Li+ belépését a domináns felszíneken keresztül.

A kutatócsoport fejlett elektronmikroszkópokat használt, és megállapították, hogy a NbWO kristályszerkezete másként reagál a különböző töltési sebességekre. Kiemelték, hogy lassú töltés során a lítiumionok pontos mintákba rendeződnek, ami szerkezeti torzulásokat okoz. Ezzel szemben magas töltési rátán az ionok egyenletesebben oszlanak el az anyagban.

A kutatócsoport fejlett elektronmikroszkópokat használt. (Fotó: Unsplash)

 

Lítiumtárolási mechanizmusok a gyorsan tölthető anyagokban

„Fejlett in situ elektronmikroszkópiát kombináltunk korszerű atomfelbontású képalkotással, amely lehetővé tette az anyagtudományi vizsgálatokat olyan apró méretekben, amelyek eddig tisztázatlanok voltak” – magyázta Yaqing Guo és Yifei Yuan, a Wenzhou Egyetem kutatói a Nanowerknek.

A kutatók azt is felfedték, hogy a vizsgálat eredményei hozzájárulhatnak a lítiumtárolási mechanizmusok megértéséhez a gyors töltésű anyagok esetében, támogatva a fejlett, gyorsan tölthető akkumulátorok fejlesztését. A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány kutatói szerint a felületmérnöki stratégia segíthet a deszolvatált lítiumionok NbWO felületek körüli átcsoportosításában a tájolt alagutak nyílásaihoz, ahol a Li+ beékelődése kedvezőbb az alacsonyabb energiagátnak köszönhetően. Ez áthidalhatja a gyors töltés akadályait.

A jelentések szerint a kutatók módosított anyaga, amelyet rGO/Nb16W5O55-ként jelöltek, 80C töltési rátán 45 másodperc alatt 116 milliamperóra/gramm kapacitást ért el, ami az elérhető elvi kapacitás 68,5%-a.

A prototípus tesztelése során az új anyaggal készült akkumulátorok 500 gyors töltési ciklus után is megőrizték kezdeti kapacitásuk 77%-át. Az anyag nagy energiasűrűséget mutatott, alacsonyabb teljesítménynél 406 wattóra/kilogrammot, magas teljesítménynél pedig 186 wattóra/kilogrammot tartva fenn. A Nanowerk szerint azonban technikai akadályok felmerülhetnek a kereskedelmi forgalomba hozatal előtt.

„A NbWO gyors töltési képessége elsősorban a rátától függő rácslazulási folyamatnak köszönhető. A NbWO szerkezete különösen érzékeny a töltési sebességre, mivel a lítiumionok magasabb sebességnél véletlenszerűbb pozíciókat foglalnak el, csökkentve a jelentős rácstorzulásokat, és ezzel elősegítve a gyors Li+ beékelődést” – összegzik a tanulmány eredményeit a kutatók.

 

Kiemelt kép: Unsplash

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.