A megújuló energiaforrások 2024-ben példátlan ütemben terjedtek világszerte: az újonnan üzembe helyezett villamos energia 92,5 százaléka tiszta forrásból származott – derül ki a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) friss jelentéséből. A megtermelt zöld energia közel kétharmada Kínában keletkezett, így az ország tovább erősítette vezető szerepét az iparágban – írta meg az Euronews.
A világ összesen 585 gigawattnyi új megújuló energiával bővült, ami 15,1 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Jelenleg a globális villamosenergia-termelés 46 százaléka nap-, szél- és egyéb zöld forrásokból származik.
Bár a növekedés figyelemre méltó, a világ még mindig jelentősen elmarad attól a céltól, amely szerint 2030-ig megháromszorozná a megújuló energiatermelést.
Az IRENA számításai szerint a szükséges ütemhez képest 28 százalékos lemaradás tapasztalható.
A célkitűzést a 2023-as klímacsúcson fogadták el, azzal a szándékkal, hogy csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagok – például a szén, a kőolaj és a földgáz – használatát. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint a megújuló energiák térnyerése nem csupán a fenntarthatóságot szolgálja, hanem gazdasági és társadalmi előnyökkel is jár, hiszen „munkahelyeket teremt, csökkenti az energiaszámlákat és tisztítja a levegőnket.”
A napelem olyan eszköz, amely a napfényt fotovoltaikus (PV) cellák segítségével villamos energiává alakítja. (Pexels)
Kína az élretört 2024-ben, és 374 gigawattnyi megújuló energiát állított üzembe, amelynek háromnegyede napenergiából származik
Ez a teljesítmény több mint nyolcszorosa az Egyesült Államok bővítésének és ötszöröse Európáénak.
Az ország jelenlegi napelem-kapacitása eléri a 887 gigawattot, szemben az Egyesült Államok 176 gigawattjával és Németország 90 gigawattjával. Simon Stiell, az ENSZ klímavédelmi vezetője szerint Európának sürgősen növelnie kell erőfeszítéseit, hogy versenyben maradjon a globális energiapiacon.
Neil Grant, a Climate Analytics elemzője szerint a jelenlegi növekedésnél is gyorsabb bővülés lenne lehetséges, ha a világ kormányai egységesen és határozottan támogatnák a zöld energiát.
A következő évek kulcsfontosságúak lesznek abban, hogy a világ elérje a 2030-as célt, és valóban fenntartható pályára állítsa az energiatermelést.
Kiemelt kép: Pixabay