Fenntarthatóság

2,5-szer több energiát termelhetnek az óceáni áramlatok, mint a szélerőművek

Devenyi Dalma | 2025.04.07. 05:35

A kutatók harminc év alatt gyűjtött 43 millió adathalmazt elemeztek, hogy azonosítsák az óceánok legnagyobb energiatermelési potenciállal rendelkező területeit.

 

A Florida Atlantic University (FAU) kutatói három évtizedre visszanyúló óceáni áramlati adatokat vizsgáltak át, hogy azonosítsák azokat az ideális helyszíneket, ahol megújuló energiát lehet termelni. A kutatás szerint Florida keleti partja azon területek közé tartozik, amelyek négyzetméterenként több mint 2500 watt energiát képesek előállítani.

Ahogy a világ egyre inkább igyekszik kivonni a fosszilis tüzelőanyagokat a használatból, megnőtt az érdeklődés az alternatív, tiszta energiaforrások iránt. A szél- és naperőművek telepítése soha nem látott ütemben zajlik, azonban ezek szakaszossági problémákkal küzdenek. Amikor nincs szél vagy napsütés, az energiatermelés hosszabb időre leáll.

Ezzel szemben az óceáni áramlatok szinte folyamatosak, így, ha megfelelően kiaknázhatóvá tesszük őket, állandó energiaforrást biztosíthatnak az InterestingEngineering cikke nyomán. Korábbi jelentések szerint különféle technológiák fejlesztése zajlik az óceáni energia kiaknázására. Ahhoz azonban, hogy a technológia teljes érettségi szintre jusson, tisztában kell lennünk azzal is, hogy hol érdemes a berendezéseket telepíteni a lehető legnagyobb hatékonyság érdekében. Ezt a kérdést vizsgálta a FAU kutatócsapata.

Nemcsak a viharos időjárás esetén tud energiát termelni az óceán. (Fotó: Pixabay)

 

Három évtizednyi adat

A kutatók a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet (NOAA) Global Drifter Programjának adataira támaszkodtak. Az 1250 műholdon követett bójával működő program 1988 márciusa és 2021 szeptembere között 43 millió adathalmazt gyűjtött össze az óceáni áramlatokról.

A kutatás során a tudósok négy fő régiót vizsgáltak:

  • Délkelet-Ázsiát,
  • Dél-Afrikát, Brazíliát,
  • Francia Guyanát,
  • valamint az Egyesült Államok délkeleti partvidékét.

Az eredményeket a legátfogóbb globális felmérésként jellemezték az óceáni áramlatok energiatermelési lehetőségeiről.

Megállapították, hogy a legnagyobb energiasűrűségű területek Dél-Afrikában és Florida keleti partján találhatóak, ahol az energia sűrűsége eléri a 2 500 watt/négyzetmétert. Ez az érték 2,5-szerese annak, amit a szélenergia-ipar kiváló erőműtelepítési helyszínnek tekint.

 

Az óceáni áramlatok hatalmas megújuló energiaforrást jelentenek

Bár Florida és Dél-Afrika vezető helyen végzett, a tanulmány rávilágított arra is, hogy más területeken is hatalmas megújuló energiaforrások rejlenek. Az Egyesült Államok keleti partvidékén, egészen Észak-Karolináig, több mint 2000 watt/négyzetméteres energiasűrűséget mutattak ki.

Hasonló energiasűrűségi értékeket figyeltek meg Afrika keleti és nyugati partjainál is, így olyan országok, mint Szomália, Tanzánia, Kenya, Madagaszkár és Dél-Afrika potenciális helyszínnek számítanak a megújuló energia előállítására. A vizsgált területeken közel 490000 négyzetkilométernyi óceáni terület mutatott magas energiasűrűséget, amelynek teljesítménye 500-1000 watt/négyzetméter között változott.

A kutatók elismerik, hogy tanulmányuk nem veszi figyelembe az olyan kihívásokat, amit a vízi élővilág jelenthet, vagy az eszközök biológiai szennyeződése illetve az elektromos kábelek interferenciája. A technológia nagyléptékű kiépítésének költsége szintén komoly akadályt jelenthet.

A kutatás eredményeit a Renewable Energy folyóiratban tették közzé.

 

Kiemelt kép: Pixabay

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.