Vállalatok

A vámháború elindult – Célkeresztben a Volkswagen és Németország?

Benedek Attila | 2025.04.10. 06:05

Az amerikai elnök által indított vámháború miatti káosz hatásait még megjósolni sem tudjuk. De a rendelkezésből leszűrhető, hogy kik járnak rosszul. Tényleg az öreg kontinens gyártóit pécézték ki?

 

Mielőtt rásütnék a szerzőre és lapunkra, hogy „összeesküvés elméletet” terjeszt, nézzük meg a kifejezés jelentését, aminek használata az utóbbi időben igen felkapottá vált.

A szó idevágó meghatározása: kommunikációs technika, amit leginkább politikusok és a mainstream média használ.

S olyan témákat bélyegeznek meg vele, amelyek nekik vagy az érdekköreikben lévőknek kellemetlen, kínos vagy valami tényleg nagyon vad kitaláció. Ekkor használják az összeesküvés elmélet kifejezést, így értékelik le, semmisítik meg és próbálják hiteltelenné tenni azt a személyt vagy médiumot, amelytől származik a hír. Hiszen – egy elviekben – hiteles forrás használja az összeesküvés elmélet kifejezést.

Az amerikai elnök által indított vámháború miatti káosz hatásait még megjósolni sem tudjuk. (Fotó: Volkswagen)

 

Gyárak az USA-ban

Szóval mi ilyenekkel nem foglalkozunk, csak a bárki által megfigyelhető és ellenőrizhető adatokkal. A Volkswagennek egyetlen gyára üzemel az Egyesült Államokban, ez a Tenessee államban lévő Chattanooga-i üzem, amely 2011-ben indult.

A 353 ezer négyzetméteres létesítményben 5500 dolgozó készíti a VW ID.4-et és az Atlas szabadidő-autót. Ezen felül Dél-Karolinában épül egy gyár, amelyben nemsokára a Scout márkanéven futó szabadidőautó/kisteherautó páros fog készülni. Mindkét modell elektromos, és jövőre kerülnek a vásárlókhoz.

Ezzel be is fejeztük a felsorolást, mert a Power Co. akkugyártásra specializálódott és Kanadában működik. A VW Mexikóban épített ki komoly bázist, de erről majd később.

Szóval egész más helyzetben van a Volkswagen, mint a BMW és a Mercedes, amelyek jóval komolyabb gyártói kapacitással rendelkeznek az Egyesült Államokban. A bajorok Spartanburgban, a Merci pedig az alabamai Tuscalosában készít autókat már évtizedek óta igen nagy számban.

 

Viva Mexikó!

A Volkswagen legrégibb bázisa az amerikai kontinensen a pueblai üzem, amely 1967 óta ontja magából a VW jelű négykerekűeket. Itt 350 ezer jármű készül évente, a Silaóban található másik gyárban pedig motorok jönnek le a futószalagokról, évente 400 ezer fölötti példányszámban.

Az olcsó munkaerő csábító, az Audi is gyárat épített Mexikóban. A 2016-ban átadott San José Chiapa-i üzem arról is híres, hogy a világ legmagasabban fekvő autógyára – 2400 méteres magasságban található.

Innen, évente közel 150 ezer Audit szállítanak a világ számos országába. Az itt készülő modellek száma nemsokára bővül, mert a megszüntetett brüsszeli gyárból ide költöztetik a Q8 gyártását.

Az olcsó munkaerő csábító, az Audi is gyárat épített Mexikóban. (Fotó: Audi)

 

Mi jöhet?

A VW-nek nemsokára már két üzeme fog működni az Egyesült Államokban, ha nem onnan származik a jármű, akkor az autóra rájön a 25 százalékos vám. Amit nem fognak lenyelni a kereskedők és a vállalat sem. Az Audi teljes kínálatát megdrágítja a vám, hasonló helyzetben vannak a konszern korona ékszerei, a Porsche és a Bentley is. Ha az amerikai vámemelés nem lenne elég, mindkettő kékvérű márkának tavaly csökkentek az eladásaik, még az eddig aranybányának számító Kínában is…

Szóval ez a helyzet, miközben a VW a villanyautókra tett fel szinte mindent, és épp mostanság fejlesztik rohamtempóban a hibrid technikájukat. A válaszukat a helyzetre a gyártásban és a beszállítói láncban dolgozó szakemberek adhatják meg.

Reményt adhatnak a korábban bezárt amerikai gyárak, amelyekre a Ford, a General Motors, a Stellantis vagy valamely alkatrészgyártó tett lakatot. Ezen üzemek felszerszámozása és a termelés beindítása nem tartozik a legegyszerűbb munkák közé. Az elindításukhoz kérhetnek támogatást az adott államtól vagy várostól, miközben az európai politikusok alkudozhatnak vagy valami válaszcsapást próbálhatnak kieszelni a jenkik ellen. S menetközben kitalálják, hogy a szomszédos országban kialakított és bejáratott üzemekkel mit is csináljanak. Szóval nem irigyeljük őket…

 

Kiemelt kép forrása: Volkswagen

  Benedek Attila
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.