A Tesla eladásai márciusban jelentős mértékben visszaestek Európa több kulcsfontosságú piacán – derül ki a Carscoops cikkéből. Franciaországban például 3157 új járművet adtak el, ami közel 37%-os visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A helyzet Svédországban még súlyosabb: az eladások 63,9%-kal csökkentek, mindössze 911 eladott autóra. Dániában szintén zuhanás történt – 65,5%-os visszaesés mellett már csak 595 autó talált gazdára. A hollandiai adatok sem sokkal kedvezőbbek: itt 61%-kal esett vissza a Tesla eladása, márciusban mindössze 1536 autót adtak el.
Pedig a Tesla nagy reményeket fűzött a Model Y Juniperhez, amely február 21-én jelent meg a legtöbb európai piacon. Egyelőre azonban nem úgy tűnik, hogy a frissítés képes lenne érdemben fellendíteni az értékesítéseket. A vásárlók valószínűleg még nem ismerik eléggé az új változatot, vagy egyszerűen kivárnak.
Átdolgozásra került a Tesla Model Y. Íme a ráncfelvarrott modell. (Fotó: Tesla)
A márka egyik legerősebb európai piaca, Norvégia, kisebb visszaesés mellett is viszonylag jól teljesít. Márciusban 2211 Teslát adtak el, ami ugyan 1%-kal kevesebb, mint tavaly ilyenkor, de jelentős ugrás az idei januári és februári eladásokhoz képest, amikor összesen csak 1606 autó kelt el.
Norvégiában a Model Y különösen népszerű: 1822 darab fogyott belőle márciusban, ezzel toronymagasan a legkeresettebb új autó lett az országban.
A második helyen álló Nissan Ariya jóval lemaradva, 569 eladott példánnyal zárt. Miközben az északi és nyugati piacokon visszaesés látható, a déli régiókban élénkülés vette kezdetét.
A spanyolországi eladások 34,3%-kal, Portugáliában 2,1%-kal, Olaszországban pedig 51,3%-kal emelkedtek a tavaly márciusi számokhoz képest.
Ugyanakkor a gyenge évkezdés miatt ezek a növekedések sem voltak elegendőek ahhoz, hogy a 2024-es első negyedévet pozitív szaldóval zárják: a teljes negyedéves eladások továbbra is csökkennek mindhárom országban.
2004-ben Elon Musk 6,5 millió dollárt fektetett magánvagyonából a Teslába. (Fotó: Unsplash)
A vadonatúj Model Y február 21. óta kapható a legtöbb európai piacon, de úgy tűnik, hogy nem fordította meg a Tesla szerencséjét, legalábbis egyelőre nem. Igaz, a vállalat európai megítélését több tényező is befolyásolja.
Egyes elemzők szerint Elon Musk politikai szerepvállalása – különösen az, hogy „Donald Trump elnök jobbkeze lett az Ovális Irodában” – negatívan hat a márka imázsára a kontinens számos országában.
Eközben a verseny is fokozódik. Egyre több kínai autógyártó lép be az európai piacra agresszíven árazott modellekkel, még az ellenük kivetett importvámok ellenére is.
Kiemelt kép: Pexels