Az április 28-án bekövetkezett, hirtelen és kiterjedt áramszünet Európa egyik legsúlyosabb ilyen jellegű eseménye volt az utóbbi évtizedekben, amely teljesen megbénította az Ibériai-félszigetet. Az órákig tartó áramkimaradás sötétségbe borította a térség jelentős részét, több ezer vasúti utas rekedt útközben, milliók maradtak internet, telefon- vagy ATM-hozzáférés nélkül.
A spanyol hatóságok több vizsgálatot is elindítottak annak érdekében, hogy feltárják az eset valódi okát, beleértve azt is, hogy egy esetleges kibertámadás állhatott-e a háttérben.
A spanyol ellenzéki pártok mellett néhány külső szakértő is felvetette, hogy a megújuló energiaforrásokra és a nettó zéró kibocsátási célokra való nagymértékű támaszkodás – különösen mivel Spanyolország és Portugália jelentős mértékben használ szél- és napenergiát – hozzájárulhatott a hálózat sérülékenységéhez.
A pontos okok még vizsgálat alatt állnak. (Fotó: Unsplash)
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök és az országos hálózatüzemeltető, a Red Eléctrica de España (REE) egyaránt kijelentette, hogy a rekordszintű megújulóenergia-termelés nem játszott szerepet az áramszünetben. Az Európai Unió energiaügyi biztosa, Dan Jørgensen szintén hangsúlyozta, hogy az áramszünet idején az energiarendszert ellátó forrásokban „semmi szokatlan” nem volt.
Az európai energiaipari technológiai vállalatok arra szólították fel a közvéleményt, hogy a hivatalos okok ismerete nélkül ne vonjanak le elhamarkodott következtetéseket. Henrik Andersen, a dán szélenergia-óriás Vestas vezérigazgatója arra biztatott mindenkit, hogy az áramszünet kezelésében mutassanak „államférfiúi érettséget”, különösen, mivel a spanyol hatóságok még mindig nyomoznak.
„Először is, az energiabiztonság azt jelenti, hogy a társadalmakat áramszünetek nélkül lehet működtetni – ez nyilvánvaló,” mondta Andersen a CNBC „Squawk Box Europe” című műsorában.
„Európának több energiára van szüksége – és valószínűleg erősebb hálózatra is. Ez nem is kérdés,” fogalmazott Andersen.
A teljes rendszer helyreállítása több napot vett igénybe. (Fotó: Unsplash)
Christian Bruch, a Siemens Energy vezérigazgatója elmondta, hogy a német energiavállalat tárgyalásokat folytat az illetékes átviteli és közműszolgáltatókkal az áramszünet kapcsán.
A helyszínen tartózkodók számára az áramszünet élesen rávilágított a digitális társadalom sebezhetőségére.
„Hirtelen újra nagyon fontossá vált a készpénz,” mondta Roseanna, a dél-spanyolországi Málaga városának lakója a CNBC-nek. Elmondása szerint mindössze 40 euró készpénz volt nála, amikor az áramszünet kora délután beütött.
„Nyilván nem tudsz pénzt felvenni, és nem tudsz kártyával fizetni, szóval mindenképp fontos, hogy mindig legyen nálad egy kis készpénz. Teljesen digitálissá váltunk, de ha nincs áram, az egész rendszer összeomlik,” – mondta Roseanna.
Kiemelt kép: Unsplash