Vállalatok

Új szintre emeli a metánkibocsátás mérését az FGSZ és a Miskolci Egyetem közös projektje

NRGreport | 2025.05.13. 12:53
Támogatott tartalom

2022-ben közös projektet indított az FGSZ Földgázszállító Zrt. és a Miskolci Egyetem, a hazai nagynyomású földgázszállító rendszeren előforduló metánkibocsátások mérésére. A Partnerek a metánemisszió mérésére alkalmas rendszer prototípusát Miskolc közelében, a kistokaji állomáson hozták létre.

 

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. közel 5900 km nagynyomású földgáz távvezetéket, 400 mérő-/átadó- és 8 kompresszorállomást üzemeltet, mely hálózaton évente kb. 17 milliárd m3 földgázt szállít.

A magyar állam által is támogatott GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00096 azonosító számú, „Állomási és csomóponti metánemisszió monitoring és üzemviteli, technológiai fejlesztés” című pályázat keretében megvalósuló projekt célja, hogy hosszú távon közös új eljárásrendeket alakítson ki az FGSZ Zrt. rendszerén, az emissziócsökkentés jegyében. A Széchenyi Terv Plusz program keretében létrejött projekt 518,18 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg. A projekt összköltsége 869,10 millió forint.

Bár a magyarországi szállítórendszer magas műszaki színvonalú, a technológiai fegyelem betartása és rendszeres karbantartás mellett is tapasztalható földgázszivárgás. Mivel a kiáramló földgáz elegy 90-95 százaléka metán, magas környezetkárosító üvegház hatása miatt a kibocsátás visszaszorítása kiemelt fontosságú.

Az FGSZ Zrt. fenntarthatósági törekvései között kiemelt szerepet szán azon tudás és technológia megszerzésének, amely segítségével megismerhető a metánemisszió, annak mérése, illetve csökkentése. A téma aktualitását és fontosságát jelzi, hogy az Európai Parlament és a Tanács 2024 júniusában rendeletet bocsátott ki az energiaágazaton belüli metánkibocsátás csökkentéséről, amellyel szigorú követelmények léptek életbe a földgázpiaci szereplők számára is.

 

A projekt célja

A projekt célja egyrészről egy olyan emissziómérő- és monitoring rendszer prototípusának kialakítása Kistokaj gázátadó és csomóponton, amely online módon és visszakövethetően rögzíti az egyes technológiai elemek metánkibocsátásainak mértékét.

A projekt másik jelentős célja, hogy a kőolaj- és földgáziparban egyedülálló elméleti és gyakorlati tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező Partnerek az FGSZ Zrt. technológiai műveleteiből fakadó jelenlegi emisszió mértékének meghatározását követően javaslatokat fogalmazzanak meg új eljárásrendek bevezetésére.

Metánszivárgás detektálás és emissziómérés a felszíni technológián speciális infrakamera segítségével. (Fotó: FGSZ Földgázszállító Zrt.)

 

A projekt előrehaladása

Kezdetben a Miskolci Egyetem munkatársai nemzetközi szakirodalmi kutatásokat végeztek. Az így szerzett tudást tanulmányokban foglalták össze, majd továbbképzést tartottak az FGSZ Zrt. érintett szakembereinek, akik így jobban megismerték a metánemisszió megjelenési formáit, az emisszió terjedésének fizikáját, a detektálási, mérési lehetőségeit és technikai módszereit.

A tudományos munka folytatásaként a Partnerek 8 külön tanulmányt készítettek, melyek azt vizsgálták, hogy egyes technológiai műveletek során szükségszerűen a légkörbe távozó földgáz mennyiségét hogyan lehet csökkenteni, megakadályozni.

Az elméleti háttér megismerésével párhuzamosan a projekt keretein belül kiválasztott mintaállomáson (Kistokaj) kezdődött meg a helyszíni mérési, detektálási program különböző technikák összehasonlító tesztelésével. Beazonosításra kerültek a potenciális szivárgási pontok (jellemzően az oldható kötéseknél), majd kézi mérőműszerekkel a szakemberek pontonként lemérték a szivárgó mennyiséget. Ezt követően az eredmények aggregálásával meghatározták az állomás nagyságrendi összes emissziójának mértékét.

A szivárgásdetektálási, metánemisszió mérési és szivárgáselhárítási feladatok támogatására egy informatikai rendszert alakítottak ki, mely a mintaállomáson keletkezett feladatokon túl, a jövőben, egy következő fejlesztés alkalmával, akár az FGSZ Zrt. teljes rendszerén is képes lehet hatékonyan támogatni a fenntarthatósági célokat. Továbbá kiépítettek egy tömítéstesztelő rendszert karimás és menetes kötésekkel, mely a különböző gyártmányú tömítőanyagok, valamint eltérő szerelési módszerek vizsgálatára alkalmas, keresve a szivárgásmentes szerelést elősegítő legjobb gyakorlatokat.

Metánkoncentráció-mérő pontszenzorok napelemes megtáplálással és forgatható, vonali metánkoncentráció-mérő szenzor. (Fotó: FGSZ Földgázszállító Zrt.)

 

A projekt jövője

Az FGSZ Zrt. feladatul tűzte ki, hogy az állomásra telepítsen olyan fix mérőrendszert, mely beavatkozás nélkül képes megmérni, informatikai hálózaton továbbítani, majd egy távoli számítógépen feldolgozni a helyszínen mért adatokat és áramlási modellszámításokkal meghatározni az állomási metánemissziót.

Piackutatás során két, eltérő mérési elven működő szenzortípus került kiválasztásra a projekthez: pontbeli érzékelők, illetve vonalban mérni képes érzékelők. Jelenleg a pontszenzorokat a helyszínen már telepítették, kiépítették az informatikai távkapcsolatot, mely lehetővé teszi a mért metánkoncentráció és légmozgás értékek interneten keresztül történő valós idejű elérését. Beszerzésre került továbbá 5 db vonali érzékelő, melyek távmozgatásával lefedték az állomás teljes területét. Ezen eszközökhöz is megépítették a kommunikációs hardver-szoftver prototípust. Jelenleg folyamatban van a vonali típusok felszerelése.

„A hazai földgázszállítás kulcsszereplőjeként elengedhetetlen, hogy ne csupán hozzájáruljunk, de élen járjunk az energiaszektor fenntarthatóbb működéséhez, mely e projekt zárásával egy új szintre léphet” – mondta Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Zrt. Elnök-vezérigazgatója. „Ahogy a projekt kezdetén hangsúlyoztuk, ahhoz, hogy hatékonyan csökkenthessünk, először mérnünk kell. A kibocsátásainkról a projekt során nyert pontos kép az első lépés azon úton, mely az emissziócsökkentés irányába vezet” – fejtette ki az Elnök-vezérigazgató.

Tekintettel a kutatás komplexitására a projekt eredetileg 2025. március 21-re történő zárását a támogató engedélye alapján 2025. június 30-ra módosították. Addig befejeződnek a műszer telepítések és az áramlási szimulációs számítások is.

Projektazonosító: GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00096

 

A tartalom elkészítését az FGSZ Földgázszállító Zrt. támogatta.

Kiemelt kép forrása: FGSZ Földgázszállító Zrt.

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.