Az elektromos járművek egyik legnagyobb kockázata az úgynevezett termikus elszabadulás – egy olyan láncreakció, amely során az egyik akkumulátorcella túlmelegszik, majd sorban felhevíti a többit, végül tüzet és akár robbanást is okozva.
A Hyundai Mobis – a Hyundai Motor Company leányvállalata – most egy olyan innovatív akkumulátorrendszert mutatott be, amely vészhelyzet esetén közvetlenül az akkumulátorcellára permetez tűzoltóanyagot.
A rendszer lelke az intelligens akkumulátor-kezelő szoftver, amely figyeli a hőmérsékletet, a nyomást és a feszültségértékeket – írta meg az Interesting Engineering. Ha bármilyen rendellenességet érzékel, a szoftver azonnal aktiválja a beépített tűzoltókészüléket, amely pontosan a veszélyzónára irányítja a hűtő- és oltóanyagot.
A Hyundai legújabb fejlesztése égető kihívásra ad választ. (Fotó: Pixabay)
A Hyundai közleménye szerint az általuk használt tűzoltóanyag kapacitása ötszöröse a háztartásokban elterjedt, körülbelül 3,3 kilogrammos (7,28 font) készülékekének. Emellett az oltóanyag hűtő, szigetelő és áteresztő képessége kiemelkedő, ráadásul sem az emberekre, sem a környezetre nem jelent veszélyt.
A legtöbb gyártó eddig elsősorban hőálló anyagokkal próbálta megakadályozni, hogy a hő egyik celláról átterjedjen a másikra. A Hyundai viszont más utat választott: nem elfojtani próbálja a tüzet, hanem megelőzni annak kialakulását, mégpedig aktívan.
Ahogy egyre több ország – köztük Kína, India és az Európai Unió tagállamai – vezet be szigorú szabályozásokat az akkumulátorok biztonságára vonatkozóan, a Hyundai fejlesztése különösen időszerű.
Az új akkumulátor-rendszer már most megfelel azoknak az előírásoknak, amelyek legalább öt perc késleltetést írnak elő az első gyulladási jel után bekövetkező termikus elszabadulásra.
A Hyundai Mobis már három külön szabadalmat is bejegyeztetett az új technológiára – jelezve, hogy hosszú távra terveznek ezzel a fejlesztéssel.
Kiemelt kép: Pexels