Ahogy Európa fokozatosan áttér a megújuló energiára, az energiarendszerek digitalizációja új lehetőségeket nyit – de új sebezhetőségeket is teremt. A SolarPower Europe jelentése rávilágít arra, hogy a napelemes rendszerek – különösen a kisebb, lakossági telepítések – kiberbiztonsági szempontból gyenge pontokat rejtenek, írja az Euronews.
A napenergia-szektor ugyan eddig kevésbé volt célpontja kibertámadásoknak, mint például a hagyományos erőművek, de az utóbbi időszak eseményei – köztük az ibériai áramkimaradás és a litvániai adatlopás – azt mutatják, hogy a fenyegetés valós.
Ahogy Európa fokozatosan áttér a megújuló energiára, az energiarendszerek digitalizációja új lehetőségeket nyit – de új sebezhetőségeket is teremt. (Kép forrása: Pexels)
A decentralizált energiatermelés – például a tetőre szerelt napelemek – fontos szerepet játszanak az energiabiztonság növelésében. Ugyanakkor ezek a rendszerek gyakran nincsenek kellőképp védve a kibertámadásokkal szemben. Egyes felhasználók – például Romániában – tudatosan módosították az inverterek beállításait, hogy elkerüljék a hálózati szabályozás okozta teljesítménykorlátozást, ezáltal viszont veszélybe sodorhatták az elektromos hálózat stabilitását.
Súlyosabb eset is előfordult: egy oroszbarát hacktivista csoport, a Just Evil, 22 litván napelemes telephely belépési adatait szerezte meg és tette közzé. Bár nem történt további támadás, az incidens rávilágított az otthoni rendszerek sebezhetőségére.
A decentralizált energiatermelés – például a tetőre szerelt napelemek – fontos szerepet játszanak az energiabiztonság növelésében. (Fotó: Pixabay)
A jelentés két fő javaslatot fogalmaz meg a biztonság erősítése érdekében. Először is, a jelenlegi kiberbiztonsági jogszabályokat ki kell egészíteni úgy, hogy azok a napenergia-ágazat sajátosságaira is kiterjedjenek. Másodszor, biztosítani kell, hogy a napelemes rendszerek irányítása és felügyelete kizárólag az EU-n belül vagy olyan országokban történjen, ahol a kiberbiztonság eléri az uniós szintet.
A szakértők a GDPR mintájára javasolnak egy új szabályozási keretrendszert, amely korlátozná, hogy a kis méretű rendszerek vezérléséhez kapcsolódó adatok és hozzáférések bizonytalan joghatóságokba kerüljenek.
Walburga Hemetsberger, a SolarPower Europe vezetője szerint a digitalizáció évi 160 milliárd eurós megtakarítást hozhat az energiarendszerekben. De csak akkor, ha felelősségteljesen bánnunk vele. A napenergia jövője biztató, de csak akkor, ha időben felismerjük a kockázatokat, és hatékonyan cselekszünk ellene.
Kiemelt kép forrása: Unsplash