Az utóbbi évtized azzal telt, hogy szinte „hetente” jelentettek be villanyautós márkákat, amelyek megoldják a mobilitás kérdését igazán haladó módon. A befektetők milliárd dollárokkal támogatták az új Tesla-verő márkákat és az önvezetést a zászlajukra tűző vállalkozásokat.
Az utóbbi pár év arról szólt, hogy az önvezetésre fókuszáló startupok többsége csődöt jelentett és olyan cégek is kivonultak a területről, mint a Ford, VW vagy a General Motors.
2025-ben a Tesla él és virul, miközben az európai választéka két modellre csökkent, a hagyományos gyárak pedig jönnek fel, mint a talajvíz. Miközben autószerű utastereket és egész jó technikákat kínálnak valós kereskedésekkel és országos lefedettségű szervízháttérrel.
A legfrissebb elektromos autó startup eljövetele már a levegőben lógott. (Fotó: Slate Motors)
Elektromos kisteherautó fronton a GMC Hummer EV az egyik menő jármű, ami 4,3 tonnás tömeget kombinál sportautós gyorsulással. Ez párosítás jól mutatja a műfaj visszásságait és remek tükre a mai világunknak. Mindez zöldbe csomagolva, hogy szexi, haladó és mobilról irányítható legyen.
A mai új autók pedig minden földi jóval felszereltek, legyen szó 67 módon beállítható utastéri világításról, a megfelelő helyre sugárzott mű sportos hanggal és más hasonló, látványos, de nem igazán értelmes megoldással.
A vásárlók megkopasztásának az új módja az autóba beépített, de nem aktivált extrák, amitől nem igazán ájulnak el a vásárlók. A „legviccesebb” az, mikor az eladott autón kikapcsolják az első tulaj által megvett extrát, és a használt autó új tulajdonosán próbálják ismét behajtani ezt a pénzt, ha használni akarja. A gyárak így próbálnak egy új, örökké működő pénznyomdához jutni. Ez a havi szolgáltatás csak nekik jó. Miközben lelkesen kereskednek a mai arannyal, az adatokkal: a tulajdonosok lézerprecízen rögzített felhasználói szokásaival.
Ha ez az új működési mód nem lenne elég, az új cégek közül a csak a Tesla nyereséges, a Riviant és a Lucid Motors-t a befektetők pénze tartja életben, mert évek óta iszonyatos mennyiségű pénzt égetnek el. A legfrissebb hír a témában a Bollinger Motors közelgő csődje – a szépreményű vállalkozásról, többször is írtunk.
A Dacia sikere Nyugat-Európában nem véletlen, csak azokat a felszereléseket adja a román márka, ami feltétlenül szükséges. A jó ár és érték arányával okosan hódít.
Az elképzelés elég egyedi, és fordítottja az eddig tapasztaltaknak. (Slate Motors)
Valószínű ez lehetett a jelmondata a Slate Auto megalapítóinak, a 110 millió dolláros kezdőtőkét az Amazon-alapító Jeff Bezos, Mark Walter és Thomas Tull adta össze. Az elképzelés teljesen más, mint amit a Tesla és az átlagos cégek mutatnak. Az alapot egy acélkeréktárcsákkal szerelt elektromos kisteherautó jelenti, ami rendelkezik a ma elvárt vezetés-segédekkel (ADAS) és légkondicionálóval. De ezen kívül a full fapad kifejezés illik rá.
A csavar ott van, hogy az extrákat a vevő tudja otthon felszerelni, saját maga, még az elektromos ablakemelőt is.
A karosszériaelemek anyaga fröccsöntött polipropilén, ami egy színben készül: sötét szürkében. Az anyagában színezett burkolatot alkalmazták a Think City elektromos autócska második szériájánál is, amit 2008 és 2012 között gyártottak. Az Slate matricázása, a hangszórók beszerelése, a szabadidő-autóvá alakítása és a többi okos megoldás otthon elvégezhető. Amihez rendelkezésre bocsátanak képzési anyagokat.
Minden szürke. (Fotó: Slate Motors)
Igen fontos információ a Slate nagysága. A 4437 milliméteres hosszúság, egy VW Golf mérete, ez törpének számít a kinti kisteherautókhoz képest. A felénk divatos kisteherautók általában 5,2-5,4 méteres hosszúsággal hódítanak (Toyota Hilux, Mitsubishi L200 stb.). Ezek a tengerentúlon a középméretet képviselik. Fölöttük találhatóak a teljes méretűek: Ford F150, Ram 1500, Chevy Silverado. Ezek meghatározó elemei a kinti utcaképnek. A középméretű Ford Ranger alatt található a Ford Maverick, Honda Ridgeline, amelyeket leginkább szabadidős felhasználásra terveztek. Itt már nincs alvázas felépítés és robusztusság, személyautós technikákat használnak és a látványra utaznak leginkább.
Ezek alatt található a Slate járgánya, amit alapban 52,7 kWh-ás akkuval szerelnek, ami később is átalakítható 84,3 kWh-sá. Ekkor a hatótáv 386 kilométerre növekszik, az eredeti 241-ről.
A motor hátul található, 204 lóerős, ez 8 másodperces százra gyorsulást eredményez. Ami átlagos és elfogadható érték. Elöl is kapott csomagtartót a nagyon egyszerű, a közösség által is fejleszthető autó. Később jöhet a négykerék-hajtású kivitel, a gyártás 2026 év végén indul.
A fapados kinézet és felszereltség egyet jelent a baráti árral. Ha az állami kedvezményt is igénybe veszi a vásárló, akkor 20 ezer dollár körül áll meg a számláló. Ez egyedülállóknak vagy fiataloknak teljesen jó városi járgány, a mindennapi közlekedési célok könnyen teljesíthetők vele.
A Slate Motor terméke elviekben jókor érkezik a piacra, mert a helyi gyártású modell pont az emelkedő új és használt autó árakkal barátkozó fogyasztókra „lő”. Akik vadásszák a könnyen javítható, olcsón fenntartható autókat. Amelyek szinte elfogytak a piacról.
Az újdonságnak elviekben nagy sikere lenne Európában, főleg annak keleti részén. Ezt bizonyítja a Renault Twingo és más elektromos kiskocsik sikere. Pizzafutárok és vállalkozások szaladgálós, ügyintézős járgányaként vagy közösségi autóként nagyot futna, egy helyi gyártással párosítva.
Kiemelt kép forrása: Slate Motors