Ráadásul 70 százalék az esélye annak is, hogy az öt év átlaga is túllépi ezt a globális küszöböt – vagyis nem egy egyszeri kiugrásról, hanem tartósabb trendről beszélünk – írja az Euronews.
„A magasabb globális átlaghőmérséklet talán elvont fogalomnak tűnhet, de a valóságban ez több szélsőséges időjárási eseményt jelent: erősebb hurrikánokat, intenzívebb csapadékokat, aszályokat” – mondta Natalie Mahowald, a Cornell Egyetem klímakutatója. Hozzátette: „a melegedés több emberélet elvesztését is jelenti”.
Johan Rockström, a Potsdami Klímakutató Intézet igazgatója elmondta: „Minden egyes tized Celsius-foknyi melegedés a szélsőséges események – hőhullámok, aszályok, árvizek, tüzek, megerősödő viharok – gyakoribbá és súlyosabbá válását jelenti.”
A jelentés szerint először fordulhat elő az is, hogy egy év során a globális átlaghőmérséklet a 2 Celsius-fokos melegedést is elérheti az ipari forradalom előtti szinthez képest – ez eddig csak elméleti lehetőségként szerepelt a forgatókönyvekben, most viszont reálissá válik.
A világ néhány vezető meteorológiai intézete szerint a következő években további hőmérsékleti rekordok és egyre súlyosabb időjárási szélsőségek várhatók. (Fotó: Unsplash)
A brit Met Office kutatói szerint a 2 °C-os határ átlépésének esélye „sokkoló”, de tudományosan alátámasztott.
„Senki sem hallja ezt szívesen a kutatóktól” – mondta Leon Hermanson, a Met Office éghajlati kutatója.
Még ha 2024 el is érte az 1,5 °C-ot, a párizsi megállapodás 20 éves átlagot vesz alapul – jelenleg tehát technikailag még nem léptük túl a határt. Chris Hewitt, a WMO klímaszolgálati igazgatója úgy becsülte: a világ jelenleg körülbelül 1,4 °C-kal melegebb, mint a 19. század közepe táján volt.
A kutatók szerint a globális felmelegedés olyan, mint egy mozgólépcső: az El Niño időjárási jelenségek időnként hirtelen „megugrást” okoznak a melegedésben, ám az utóbbi években a hőmérséklet ezután már nem csökken vissza, vagy csak alig.
„A hőmérsékleti rekordok szinte azonnal új normává válnak” – mondta Rob Jackson, a Stanford Egyetem klímakutatója.
A brit Met Office hatáskutatója, Richard Betts szerint a következő évek hőmérsékleti trendje „több embert sodor veszélybe, mint valaha” – főként a hőhullámok miatt, amelyek több halálesetet és egészségügyi problémát okozhatnak, ha nem történik megfelelő védekezés. Emellett növekedni fog a súlyos erdőtüzek gyakorisága is, mivel a forróbb légkör tovább szárítja a növényzetet.
Az Északi-sarkvidék a legveszélyeztetettebb területek egyike – ott a melegedés 3,5-szer gyorsabban zajlik, mint a Föld többi részén. Ennek következtében gyorsul a jégtakaró olvadása, és az óceánok vízszintemelkedése is felgyorsul – figyelmeztetett Chris Hewitt.
Kiemelt kép forrása: Pixabay