Az áttörést jelentő fejlesztés átalakíthatja a tiszta energia technológiáját. A Surrey Egyetem tudósai fejlesztettek ki egy lítium–CO₂ akkumulátort, amely nemcsak hatékonyan tárolja az energiát, hanem a szén-dioxidot is megköti – a szennyezést energiává alakítva.
Ezek a környezetbarát akkumulátorok ígéretes lépést jelentenek a gyakorlati alkalmazások felé. Ha kereskedelmi forgalomba kerülnek, nemcsak a járművek és ipari források kibocsátásának csökkentéséhez járulhatnak hozzá, hanem – a tudósok szerint – a Marson is működhetnek, ahol a légkör 95 százaléka CO₂. Az Interesting Engineering-en taglalt tanulmány az Advanced Science folyóiratban jelent meg.
Az áttörést jelentő fejlesztés átalakíthatja a tiszta energia technológiáját. (Fotó: Unsplash)
Eddig a lítium–CO₂ akkumulátorok nem teljesítettek jól – gyorsan elhasználódtak, gyengén voltak újratölthetők, és ritka, drága fémekre, például ruténiumra és platinára volt szükségük. A tudósok azonban találtak egy megoldást. Egy olcsó katalizátor, a cézium-foszformolibdát (CPM), amely egyszerűen, szobahőmérsékleten előállítható.
Számítógépes modellezéssel és laboratóriumi tesztekkel alátámasztva a CPM 2,5-szer több töltést tett lehetővé, mint a lítium-ion akkumulátorok. Kevesebb energiával tölthető, és több mint 100 cikluson keresztül megbízhatóan működött.
Hogy kiderítsék, miért működik a CPM ilyen hatékonyan, a Surrey Kémiai és Vegyészmérnöki Kar és a Fejlett Technológiai Intézet kutatói kétirányú megközelítést alkalmaztak.
Először szétszerelték az akkumulátort több töltési–kisütési ciklus után, hogy megvizsgálják a belső kémiai változásokat. Ezek a „boncolási” tesztek kimutatták, hogy a lítium-karbonát – a CO₂ megkötése során képződő vegyület – megbízhatóan képes felépülni és lebomlani. Ez kulcsfontosságú a hosszú távú akkumulátor-teljesítmény szempontjából. Ezután a csapat sűrűségfunkcionál elméleten (DFT) alapuló számítógépes modellezéssel szimulálta, hogyan zajlanak le a reakciók az anyag felületén.
Az eredmények azt mutatták, hogy a CPM stabil, porózus szerkezete ideális platformot biztosít az akkumulátor teljesítményét meghatározó kémiai folyamatokhoz.
A felfedezés lehetőséget teremt még hatékonyabb, alacsony költségű akkumulátor-anyagok tervezésére. A katalizátorok és az elektródok, illetve elektrolitok kölcsönhatásainak mélyebb vizsgálatával a lítium–CO₂ akkumulátorok gyakorlati, skálázható megoldássá válhatnak a tiszta energia tárolására – miközben aktívan távolítják el a szén-dioxidot a légkörből.
A csapat most azon dolgozik, hogy a technológiát még költséghatékonyabbá tegye egy céziummentes katalizátor fejlesztésével – mivel a kulcsszerepet a foszformolibdát játssza. Ez közelebb hozhatja a rendszert a nagy léptékű, megfizethető alkalmazáshoz.
A kutatók emellett azt tervezik, hogy valós időben vizsgálják az akkumulátor töltési és kisütési folyamatait, hogy mélyebb betekintést nyerjenek annak belső mechanizmusába. A teljesítmény és tartósság további javítása érdekében különösen a különböző CO₂ nyomások melletti működés értékelésére fókuszálva.
Kiemelt kép: Unsplash