Mobilitás

100 másodperc: villámgyorsan kaphatnak teljesen feltöltött akkumulátort a kínai villanyautók

S.Rita | 2025.06.10. 06:05

Kína új technológiája új korszakot hoz az elektromos közlekedésben: a töltés helyett az akkucsere válhat az új normává.

 

A kínai autógyártók új fejezetet nyitottak az elektromobilitás történetében: az országban már működnek azok a csereállomások, ahol az elektromos járművek akkumulátora mindössze 100 másodperc alatt kicserélhető.

A technológia annyira gyors, hogy még a hagyományos benzines tankolást is lekörözi.

A fejlesztés élén a világ legnagyobb EV-akkugyártója, a CATL áll, amely most a Changan Automobile vállalattal közösen indította el az Oshan 520 nevű modellt, amely az első szériagyártású jármű, amely a Choco-SEB rendszerű, moduláris akkumulátort használja – írta meg a Carscoops.

 

Egyre több állomás, egyre gyorsabb kiszolgálás

A rendszer működése egyszerű: a jármű behajt a csereállomásra, és kevesebb mint két perc alatt új, feltöltött akkumulátort kap. A technológia már most is terjed: Chongqing városában 34 állomás üzemel, és 2025-re országosan 1000 ilyen pontot terveznek, 31 városban. Egyetlen cserepont akár napi 822 akkumulátorcserét képes végrehajtani.

A Changan elsőként 1000 darab Oshan 520-at állított forgalomba, kifejezetten taxis szolgáltatók számára. 

Az autó egy 56 kWh-s akkumulátorral működik, amely legfeljebb 515 kilométeres hatótávot kínál, miközben az induló ár 166 890 jüan,  kb. 8 millió forint.

A CATL fejlesztését nemcsak a Changan használja: több kínai óriásvállalat is beállt a sorba.

A GAC, Chery, Nio, SAIC, FAW, BAIC és más cégek is megállapodást kötöttek, hogy járműveiket a Choco-SEB technológiával szerelik fel. Ezek az autók mind kompatibilisek lesznek a CATL cserehálózatával.

A Tesla is kísérletezett, de végül a Supercharger töltőhálózatra fókuszált. (Fotó: Pixabay)

A Tesla csak álmodott róla

Bár az akkumulátorcsere koncepciójával korábban a Tesla is kísérletezett, végül nem vezette be tömegesen, helyette a Supercharger töltőhálózatra fókuszált.

A kínai gyártók azonban most lényegében tökélyre fejlesztették az ötletet, és máris gyakorlatba ültették, méghozzá széles körű piaci támogatással.

Kínában most úgy tűnik, nem a töltés, hanem a csere lehet a következő nagy lépés, legalábbis az ország határain belül biztosan. Az infrastruktúra robbanásszerű növekedése és a flottaszolgáltatók érdeklődése alapján minden esély megvan rá, hogy ez váljon az új szabvánnyá.

 

Kiemelt kép: Pixabay

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.