A MOL-csoport tovább bővíti nemzetközi portfólióját azzal, hogy belép Líbiába, miután a Repsol és a Turkish Petroleum társaságában sikeresen pályázott egy Földközi-tengeri (offshore) kutatási területre.
Az Egyesült Államokban új eszköz oldhatja meg 22 millió háztartás energiaellátását, a tengeri megújuló energiát hasznosítva. Három amerikai kutatócsoport közös munkájának eredményeként létrejött kutatási eszközkészlet segíti a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos technológiák valós adatokon alapuló értékelését és fejlesztését.
Az augusztusi 30 Celsius-fok körüli helyi óceáni mérések aggasztó képet adnak arról, hogy mi történt a Földközi-tenger szélesebb térségében ezen a nyáron.
A szakértők az éghajlatváltozásnak tulajdonítják az egyre gyakoribbá váló szárazszágot és a vízkészletek kimerülését. Főleg a mediterrán térségben jelent súlyos problémát, Spanyolországban aszály-vészhelyzetet hirdettek, illetve Szicíliában is természeti karasztrófa-vészhelyzetet jelentettek be a csapadékhiány miatt, globális lépésekre lenne szükség.
A rekordmagas tengeri hőmérséklet miatt a szélsőséges időjárás Európa-szerte az őszre is kiterjedhet. Hétfőn a Földközi-tenger felszíni hőmérséklete elérte a valaha mért legmagasabb, 28,71 Celsius-fokot, ami megdöntötte a korábbi, 2003-ban felállított 28,25 Celsius-fokos rekordot.
Mivel Európát idén nyáron már a második hőhullám fenyegeti. De mi volt a kontinensen valaha mért legmagasabb hőmérsékleteket?
Két héttel megelőzve az Európai Tanács Törökország elleni lehetséges szankciókról szóló tárgyalását, visszatért Antalya kikötőjébe hétfőn az Oruc Reis török földtani kutatóhajó, amely a Földközi-tenger keleti medencéjében található földgázkincsről gyűjtött adatokat – számolt be az MTI a török energiaügyi és természeti erőforrásokért felelős minisztérium a Twitter-fiókján megjelenő bejegyzés alapján.
Törökország szeptember 1-ig meghosszabbította Oruc Reis nevű szeizmikus kutatóhajó küldetését a Földközi-tenger keleti medencéjében, ahol Görögország által vitatott területen vizsgálódik energiahordozók után – jelentette csütörtökön az NTV török hírtelevízió.
Törökország előfeltétel nélkül kész tárgyalni minden érintett féllel a Földközi-tenger keleti medencéjében található energiahordozók igazságos szétosztásáról – mondta Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kedden Ankarában, a német hivatali kollégájával folytatott megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón a Görögországgal kialakult feszültség kapcsán.