Vállalatok

FGSZ: Ellátásbiztonság, kapacitásnövelés és csökkenő környezetterhelés 2024-ben is – 2023-as energetikai körkép, 8. rész

NRGreport | 2023.12.19. 01:00

Az energetikai szektor idei történéseit nehéz lenne egyetlen cikkben összefoglalni. Az NRGreport.com, Magyarország egyetlen energetikai szakportálja az iparág megkerülhetetlen vállalatainak vezetőit kérdezte 2023 eredményeiről, sikereiről, nehézségeiről, illetve 2024 kihívásairól. Cikksorozatunk nyolcadik részében az FGSZ Földgázszállító Zrt. elnök-vezérigazgatója, Ferencz I. Szabolcs értékel.

 

 

Emelkedő energiaárak, folyamatosan változó szabályozási rendszer és piaci igények, illetve rendkívüli külső körülmények jellemezték a 2023-as évet az energetikai szektorban. A piaci szereplőknek minden eddiginél instabilabb környezetben kellett helytállniuk. Szerkesztőségünk arra volt kíváncsi, a vállalatok hogyan vették a területükön felmerű akadályokat, milyen sikereket értek el idén, és mit várnak 2024-től.

Az alábbiakban Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Földgázszállító Zrt. elnök-vezérigazgatójának válaszai olvashatók.

 

Mik voltak a legnagyobb nehézségek, amelyekkel szembe kellett néznie a vállalatnak 2023-ban?

A tavalyihoz hasonlóan idén is a földgázpiacok kiszámíthatatlansága volt a legnagyobb kihívás, amellyel szembe kellett néznünk. Európai szinten a kieső orosz vezetékes gázmennyiségeket sikerült ugyan LNG-vel pótolni, ez viszont újfajta kitettséget és versenyhelyzetet teremtett a globális gázpiacokon, miközben a kínálati oldal szűkössége miatt továbbra is előfordultak jelentősebb gázpiaci ingadozások. A 2022-23-as kínálati sokkból való teljes kilábaláshoz alighanem több időre lesz szüksége a piacoknak.

A környezet bizonytalanságához ebben az évben a volatilis földgázárak következtében kialakuló kereslet-kínálati egyensúlyi változások, a néha hirtelen változó szabályozási környezet (lásd bolgár energiadíj), de akár a fizikai infrastruktúrát érintő külső veszélyek (mint például a finn-észt összekötő vezetéket ért incidens) is hozzájárultak.

A működésünkre hatást gyakorló külső tényezők folyamatos éberséget és rugalmas hozzáállást kívántak meg tőlünk, hiszen Magyarország szállítási rendszerüzemeltetőjeként egyedülálló a szerepünk és felelősségünk az ország ellátásbiztonságának szavatolásában, a földgáz egyik pontból a másikba való eljuttatásában. Ehhez napi szinten kell az egész országot behálózó hazai nagynyomású földgázrendszerünket működtetni, biztosítani, ellenőrizni, fejleszteni.

A tavalyihoz hasonlóan idén is a földgázpiacok kiszámíthatatlansága volt a legnagyobb kihívás, amellyel szembe kellett néznie az FGSZ-nek. (Fotó: FGSZ)

 

Melyek azok az eredmények, amelyekre a vállalat a legbüszkébb 2023-ban?

2023-ban, ahogyan eddig is, megbízhatóan és biztonságosan tudtuk szavatolni az ország földgázellátását. Bár egy közel 6 000 km-es rendszeren mindig akadnak megoldandó operációs feladatok, sikeresen és szünetmentesen működtettük a földgázszállításokhoz kapcsolódó szolgáltatásainkat is. Újításként vezettük be a vezetékkészletből nyújtott rugalmassági szolgáltatást, amely jelentős megtakarításokat eredményezett és eredményez rendszerhasználóink számára.

A magyar együttműködő földgázrendszer jól vizsgázott és megfelelően fel tudott készülni a tavalyi (2022/23) télre, miközben az ideinek még magasabb tárolói készletszinttel, gyakorlatilag 100%-os töltöttséggel vágott neki az ország.

A déli irányból érkező gázmennyiségek egész évben stabilan tartották magukat, az idei szállítások mindhárom ponton (horvát, szerb, román) már november végén meghaladták a tavalyi éves mennyiségeket. Ehhez persze szükséges volt, hogy a szállítások egész évben zavartalanok legyenek, és hogy minden határponti összekötőnk megbízhatóan üzemeljen, valamint, hogy októbertől tovább tudtuk növelni a román-magyar összekötő kapacitásait.

2023 volt az első olyan teljes év, amikor a 2022-ben meghirdetett emissziócsökkentési stratégiai céljaink megvalósítására kiemelt hangsúlyt fektettünk.

Idén már az egész országra kiterjedően kiépítettük a metánszivárgás mérését, számszerűsítését és megszüntetését célzó tevékenységünket. Ennek köszönhetően a felderített metánkibocsátásunk közel 20%-át el tudtuk hárítani, ami iparági összehasonlításban is jó eredménynek számít. Emellett több szálon fut rendszerünk felkészítése a hidrogén és biometán befogadására is

 

Milyen várakozásokkal tekint a vállalat 2024-re? Mik a legnagyobb kihívások?

Nem tartok attól, hogy 2024-ben unatkoznánk, hiszen a földgázpiacok várhatóan kifeszített helyzetben maradnak. Sok függ attól, hogy hogyan alakul a globális LNG piac és a földgázárak, mennyire lesz hideg a tél, milyen mértékben folytatódik a földgázfogyasztás csökkenése, vagy hogy mekkora tárolói töltöttséggel fordulunk rá a következő betárolási időszakra.

Az FGSZ részéről folytatjuk a rendszerünkön lévő szűkületek feloldását célzó munkát. Reméljük, hogy – regionális partnereinkkel való sikeres egyeztetések után és megfelelő piaci igény esetén –megvalósulhat a Románia irányából érkező gázok betáplálását elősegítő kapacitásnövelő eljárás lefolytatása.

A rendszer belső fejlesztésén és műszaki felkészítésén aktívan dolgozunk, hiszen megkerülhetetlen szereplőként feladataink vannak a növekvő hazai kitermelés, az újonnan tervezett gázturbinás erőművek, és a megújuló gázok – biometán, hidrogén – rendszerbe való bekapcsolása terén is.

Zöldítési törekvéseink megvalósításában is új eredményekre számítok. Várhatóan jövőre üzembe helyezzük első villamos meghajtású turbinánkat a mosonmagyaróvári kompresszorállomáson, amelynek köszönhetően jelentős emissziócsökkentést érhetünk el. Az is az elkövetkező időszak feladata és tanulási folyamata lesz, hogy a kompresszor működtetését menetrendalapú villamosenergia-vásárlással biztosítsuk.

És ha már emisszió, az új EU-s metánrendelet 2024-ben várható hatályba lépésével még rendszeresebb és szigorúbb feltételek mellett kell majd felderítenünk, mérnünk és elhárítanunk az esetleges metánszivárgásainkat, ám az erre való intenzív felkészülés már két éve elindult társaságunknál, és idén is kiemelkedő eredményeket várok a metánkibocsátásunk további csökkentésében.

 

Kiemelt kép forrása: FGSZ

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.